Nejdůležitější tipy k zero waste vaření
nejdůležitější tipy k zero waste vaření

Nejdůležitější tipy k zero waste vaření



Na celém světě se dostane do smetí neuvěřitelné množství potravin, podle některých statistik takto skončí jedna třetina všech vyrobených potravin. Boj proti plýtvání potravinami má dokonce i svůj světový den, je to 29. září. Zero waste vaření se vyplatí vyzkoušet a zdokonalit se v něm i tehdy, pokud i takto denně vyprodukujete určité množství dopadu. Znovu použitím/recyklováním však můžete tento poměr výrazně zlepšit a čím budete zkušenější, tím bude klesat i míra plýtvání.

Tipy k zero waste vaření

  • Mějte promyšlený plán už i při nakupování. Začněte tím, že nákupní seznam (který napíšete například na kus papíru, který jste zachránili před vyhozením nebo do svého telefonu) nevyhoďte! Raději si z něj vezměte ponaučení. Čeho a kolik bylo potřeba? Co jste použili? Jak často musíte doplňovat tu kterou surovinu? Pokračujte tím, že místo umělohmotné tašky si zvolíte textilní tašku a upřednostníte balící materiál, který zatěžuje životní prostředí v co nejmenší míře. Při nakupování se držte motta, že nejlepší balící materiál stvořila příroda! Slupka z hrášku nebo banánů je nejenom dokonalým designérským kouskem, ale dá se i kompostovat.
  • Neskladujte víc potravin, než kolik opravdu potřebujete. K tomu nezaškodí, pokud budete mít přesné poznatky o tom, co a jak je třeba skladovat. Pokud nakupujete na trhu nebo u místního pěstitele, klidně se ho zeptejte, co doporučuje v souvislosti se skladováním dané zeleniny nebo ovoce. Podívejme se například na dýni na pečení: na chladném místě vydrží i několik měsíců, pokud ji budeme chránit před vlhkostí, zabalenou v novinovém papíře nebo položenou na kartonu. Pokud koupíte přesně tolik, kolik použijete, nebudete se muset trápit kvůli skladování.
  • Vyberte si recepty, u nichž je nejmenší riziko plýtvání. Čím je recept komplikovanější, tím větší je riziko toho, že se „překoupíte“, nebo že některou surovinu nepoužijete naplno. Rychle se kazící, zbytečné přísady s velkou pravděpodobností skončí v koši. Problémem ale může být nejenom příliš mnoho ingrediencí, ale také pokud neberete v úvahu, pro kolik osob se jídlo připravuje. Ani zmrazení potravin není všemocné řešení, protože ne všechna jídla se dají zmrazit, a pokud ano, plýtváte energií.
  • Zbytky použijte, například zmrazte, přičemž držte na uzdě i spotřebu energie v kuchyni. Plýtváme nejen potravinami, ale také energií používanou pro vaření a skladování potravin. Při zmrazování zbytků buďte opatrní. Nedávejte do chladničky horká jídla, to je kromě zvýšení spotřeby energie nešťastné řešení i proto, že se ve vzniklé páře mohou pokazit ostatní jídla v chladničce. V tomto příspěvku jsem již ukázala nejzákladnější praktiky šetření energie v kuchyni. Chladnička je velkým „žroutem energie“: dejte ji daleko od sporáku a topného tělesa, pravidelně čistěte rošty a mrazničku odmrazujte.
  • Při vaření produkujte co nejméně odpadu. V tomto příspěvku jsem už prozradila, kterých je 5 věcí v domácnosti, které můžete v duchu zero waste pohledu vyměnit na ekologickou verzi, aby vznikalo mnohem méně smetí. Nebude to překvapivé: 4 z nich pocházejí z kuchyně! Mimořádný pozor si dejte na odpad znečišťující životní prostředí, například na použitý jedlý olej, postarejte se o to, aby se dostal na vhodné místo.

Časem stráveným v kuchyni však nešetřete

Nemůžu vynechat ani nejpraktičtější radu související s zero waste vařením: o tématu nejenom čtěte, ale pečte a vařte co nejvíce, vyviňte své vlastní metody!

Čím víc budete procvičovat, tím profesionálnějším zero waste kuchařem se stanete ve své domácnosti. Nakonec právě tímto snížíte čas trávený nakupováním, přípravami a vařením. Zero waste objevy se stanou rutinou, postupně se zabudují do vašeho každodenního života.

Pokud vám chyběla jenom inspirace, potom pro vás máme několik lahodných podzimních receptů od Víl: nejlepší domácí nejlepší džem z levandule a růže, kaštanové muffiny, recept na podzimní zázvorový džem na posílení imunity, tipy k použití podzimní superzeleniny - dýně, veganské lasagne, 3 pochoutky k podzimní pohodě v teple domova.

Všestranné Manny proti plýtvání

Na všechny Manny platí, že počínaje od výběru surovin až po výrobu, nás vede ekologické smýšlení. Včetně toho, abychom neprodukovali víc odpadu, než je nezbytné. To všechno by však bylo zbytečné, kdybychom Manny nevysnili právě s tímto úmyslem, abyste je mohli použít co nejrozmanitěji. Šetříte tím čas i peníze, v neposlední řadě produkujete mnohem méně odpadu. Zero waste pohled na svět kromě kuchyně také v koupelně!

Asi není lepší příklad, než nejoblíbenější člen obnovené rodiny bambuckých másel pod názvem She Variations, 100% přírodní ghanské bambucké máslo. Kromě toho, že vás rozmazlí denními 10 minutami luxusu, nahradí krém na obličej, tělové mléko, krém po opalování, krém na ruce nebo krém na změkčení kůže na patách. To ovšem není jenom naše zásluha: bambucké máslo je jedním z nejvšestrannějších hydratačních, vyživujících, regeneračních řešení přírody. Naším úkolem je „pouze“ to, abychom vám ho přinesli po vyhledání nejkvalitnějších surovin, po zpracování jedinečným, šetrným termokosmetickým procesem, jako čistou esenci přírody.

Chcete zero waste kuchyni? Podělte se s ostatními, co jste v této souvislosti „uvařili“!



Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s Vašimi známými, aby si ho mohli přečíst i oni.

Připomínky

Pro přidání komentáře musíte být přihlášení!



Ceníme si Vaši věrnost!

Období slev v procentech skončilo, protože chceme, abyste jako člen Manna klubu získali nenapodobitelnou péči a ještě více výhod. Manna klub jsme vytvořili právě proto, aby byly nabídky, které jsou pro Vás připraveny, co nejpřehlednější.

Zjistěte více