Takto šetřte s energií! Užitečné tipy a triky
takto šetřte s energií! užitečné tipy a triky

Takto šetřte s energií! Užitečné tipy a triky



Jedním z nejpalčivějších problémů dnešní doby je nadměrná spotřeba energie.

 

Vím, mnozí si myslí, že něco by měli udělat hlavně velcí spotřebitelé. Je to pravda, ale pouze dohromady se slovíčkem „i“. Budoucnost naší planety je odpovědností každého člověka, toto bychom neměli podceňovat. I běžný člověk může zanecháním špatných zvyků, chytrým řešením a drobnými triky ušetřit velké množství energií.

 

V domácnostech se spotřebuje nejvíce energie na vytápění, potom následuje produkce teplé vody, po ní zase vaření.

 

Topení, chlazení

Začněme s topením. Velmi důležitý je návrh moderního topného systému a správná izolace. Důkladně vytopte jenom ty místnosti, ve kterých se zdržujete. Mnozí topí také v ložnici, přičemž ideální teplota na spaní je 17-18 stupňů Celsia. Ani ostatní místnosti není třeba nadměrně vytápět, za normálních okolností stačí 20-21 stupňů Celsia. Raději se dobře oblečte, protože je mimořádně nehospodárné udělat si v zimě teplo a být v bytě v tričku a krátkých kalhotách. Radiátory je třeba pravidelně čistit, odstranit z nich prach a je dobré umístit za ně na stěnu tepelně reflexní fólii. Okenice, žaluzie a rolety jsou ideální v zimě k tomu, aby zůstala zima venku a v létě k tomu, aby nevpustily teplo. Pokud je vzduch velmi suchý odpařujte, protože vlhký vzduch je na pocit teplejší. I proto je dobré mít pokojové rostliny. Pokud nejste doma, nevypínejte topení úplně, protože když stěny vychladnou, na jejich znovu vyhřátí bude zapotřebí obrovské množství energie.

 

I nesprávné větrání může způsobit únik velkého množství energie. V chladném počasí není dobré otevřít okno na „větračku“, takto je cirkulace vzduchu velmi pomalá, přičemž místnost zcela vychladne. Raději větrejte častěji, ale krátce, podle možnosti otevřete okna dokořán a udělejte průvan, přičemž na tuto dobu vypněte topení.

 

Protože jsou poslední roky stále teplejší, na chlazení pomalu mineme tolik energie jako na vytápění. Dobrá izolace pomáhá také proti přehřátí bytu. Nejpřirozenější chlazení zajistí rostliny; před okna je dobré vysadit listnaté stromy, které v létě udržují stěny ve stínu a v zimě, když je i tak málo světla, nestíní. Pokud používáte klimatizaci, okna zavřete. Když praží slunce, lepší je stáhnout žaluzie a větrat v noci, kdy je předpoklad, že byt trochu vychladne. Dobře poslouží i ventilátor a spotřebuje mnohem méně energie než klimatizace.

 

Kuchyně

V kuchyni dokážeme dělat zázraky, ale i plýtvat... Začněme hned lednicí, žroutem energie. Nejlepší je pořídit chladničku kategorie „A”, ještě lépe „A+” nebo „A++”, ty spotřebují ještě méně energie. Podle možnosti je umístěte v chladné místnosti, vedle vnější stěny, co nejdále od radiátoru a sporáku. Plochy odvádějící teplo by měly být co nejdál od stěny nebo nábytku. Chladicí mřížky je třeba pravidelně čistit, mrazničku zase pravidelně odmrazovat. Pokud chcete použít něco z mrazničky, na noc to dejte do ledničky a tak to nechte rozmrazit. Do ledničky vkládejte pouze studená jídla/nápoje a pouze ta, která je opravdu třeba skladovat v ledničce. Ledničku neotvírejte často ani dlouho, také to spotřebuje mnoho energie.

 

Při vaření používejte nádobí potřebné velikosti tak, aby plameny nepřesahovaly. Nádoby přikrývejte, když jídlo začne vařit, snižte plamen na šetřící stupeň. Při pečení otevírejte troubu co nejméně. 5 – 10 minut před tím, než se jídlo/koláč upeče, můžete troubu vypnout, protože po tuto dobu ještě udržuje teplotu. Totéž platí i u elektrické varné desky.

 

Koupelna

Vyberme se nyní do koupelny, i zde často zhřešíme...

Bojler nenastavujte na nejvyšší teplotu, pouze tak, jak je potřeba. Nevyplatí se vyrábět tak horkou vodu, kterou potom musíme míchat se studenou, je to zbytečné plýtvání.

 

Při praní naplňte pračku tak, aby byla plně využita. Běžně znečištěné oblečení nošené na ulici nebo doma stačí prát na teplotě 40 stupňů Celsia, na krátkém programu. Místo používání sušičky je úspornější stará dobrá metoda: věšení prádla. V teple podle možnosti venku, protože prádlo, které uschne na slunci, má nádhernou vůni. Když oblečení sušíme v bytě, potom je třeba dbát na častější větrání, abyste zabránili nadměrné vlhkosti v bytě a následnému vzniku plísní.

 

Osvětlení, elektrická zařízení

V době různých elektrických vychytávek bychom se měli věnovat i jejich spotřebě, protože jich máme stále víc a víc... Když jsou dlouhodobě v režimu stand by (pohotovostní), mohou spotřebovat hodně energie, proto pokud je nepoužíváte, hlavně v noci, doporučuje se jejich odpojení z elektřiny. Takto se vám bude také lépe spát.

 

Pokud to už není třeba, nabíječku nenechávejte v zástrčce, protože i takto přijímá energii. (Vyplatí se pořídit nabíjecí baterie, běžné baterie znamenají pro životní prostředí velmi velkou zátěž.)

 

Mějte rozsvícené jenom tam, kde pobýváte a používejte úsporné žárovky. Při práci nebo čtení stačí lokální osvětlení – stojací svítidla umístěná na více místech bytu, malé lampy, jsou stejně útulnější, než světlem zaplavená místnost. Využijte přirozeného světla: pracovní koutek nebo čtenářský koutek umístěte v blízkosti okna. Obývací pokoj a pracovna jsou v ideálním případě na jižní straně. Do předsíně, před dveře bytu, je dobré namontovat osvětlení se snímačem pohybu, to určitě nezapomenete vypnout.

 

Šetření energií je naší společnou záležitostí, snažme se podle toho chovat! ?



Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s Vašimi známými, aby si ho mohli přečíst i oni.

Připomínky

Pro přidání komentáře musíte být přihlášení!



Ceníme si Vaši věrnost!

Období slev v procentech skončilo, protože chceme, abyste jako člen Manna klubu získali nenapodobitelnou péči a ještě více výhod. Manna klub jsme vytvořili právě proto, aby byly nabídky, které jsou pro Vás připraveny, co nejpřehlednější.

Zjistěte více