Třiďte, darujte, vyčistěte svůj domov!
třiďte, darujte, vyčistěte svůj domov!

Třiďte, darujte, vyčistěte svůj domov!Novoroční předsevzetí často končí oddalováním. Odstranění věcí, které se staly zbytečnými, je praktické proto, že nabízí mnoho rozmanitých úkolů, že práce bude na celý rok. Třešničkou na dortu je, že při úklidu můžete dbát také na životní prostředí. Vyberte si z činností, přinesla jsem jich spoustu.

Nápady na celý rok, abyste si v bytě udělali pořádek

Postavte se tváří v tvář obsahu svého šatníku!

Neměníte šatník každou sezónu, ale ve vašich skříních na vás číhá nudné oblečení, které je velké, protože jste zhubli, nebo naopak malé, protože jste přibrali? Uchovávat a hromadit použité oblečení doma je dvojsečná zbraň. Věděli jste, že tím, že jste toto oblečení nevyhodili do koše, jste udělali první krok k ekologickému povědomí?

Místo skladování nebo vyhození oblečení doporučujeme usilovat o prodloužení jeho životního cyklu. V praxi to znamená, že pokud je to možné, posuňte ho dále. Tím, že naše oblečení může ještě někdo nosit alespoň pár měsíců, se hned sníží zatížení, které je způsobeno jeho výrobou. Módní průmysl je znám tím, že patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí, například globálně odpovídá za 20% vzniklé odpadní vody. Pokud se vám to začíná zamlouvat, zde naleznete další tipy na to, jak můžete snížit svou ekologickou stopu.

Třídíte ve skříni? Buďte přísní!

Nepřijatelně roztrhané, opotřebované, staromódní oblečení je nejlepší nastříhat na malé kousky a použít k utírání prachu nebo k výrobě látkového koberce. Ovšem ještě nositelné oblečení v dobrém stavu, nebo to, které potřebuje drobné nápravy, může již brzy začít svůj nový život ve skříni někoho jiného. V hloubce duše věříte, že se odložené oblečení ještě vrátí do módy, nebo ho budete chtít znovu nosit? Pokud se vám to už někdy stalo, dejte mu ještě jednu šanci. Pokud dáte na moji radu, je lepší, když se ho zbavíte – není však jedno jak.

Ať je vaší první myšlenkou darování a dobročinnost

Máte malé děti? Téměř všude (na hřišti, v rodičovské skupině na sociální síti, na nástěnce ve školce) můžete najít rodiče, kteří vděčně přijmou balíček složený z použitého oblečení. Protože děti vyrostou z oblečení za několik měsíců, balíček je hned možné posunout dál někomu jinému: stačí, když budete chtít jako odměnu právě to - posunutí dál. Dětské oblečení zůstane nositelné i několik let, jeho životnost se zněkolikanásobí, zatížení životního prostředí zase radostně sníží.

Také oblečení větších dětí nebo dospělých může nalézt velmi rychle své nové majitele v kruhu rodiny nebo přátel, ale v inzerátu ho můžete nabídnout zdarma i cizím lidem.

Pokud máte známého, který rád šije, můžete mu udělat radost tím, že mu nenositelné oblečení darujete. Takto se může znovuzrodit ve formě textilních hraček, patchwork přikrývek nebo jiných kreativních výtvorů. I toto je určitý druh zero waste myšlení, protože takto nevyjde nazmar ani jediný kus oblečení.

Nezapomeňte ani na možnost dobročinnosti. Různé charitativní organizace rádi přijmou nabídnuté použité oblečení. Vsaďte však na jistotu a nejdříve se telefonicky informujte, že skutečně mohou přijmout takový dar, nebo pokud sbírají něco cíleně zjistěte, co potřebují.

Když se cena použitého oblečení vrátí dvakrát

Prodávat můžete i použité oblečení, obuv, doplňky nebo drobné předměty do domácnosti. V duchu zero waste pohledu na svět vraťte peníze, které za ně dostanete, zpět do koloběhu a utraťte je za použité věci, které právě chybí ve vašem šatníku, domácnosti. Takto se stanete jedním z těch, kteří nošením oblečení, které už někoho omrzelo, sníží zatížení životního prostředí.

Existují obchody, které nakoupí, sbírají nebo prodávají použité oblečení, vyhledejte je, určitě najdete takové i ve svém okolí. Můžete se pokusit také na různých internetových stránkách s drobnou inzercí, jedinou nevýhodou takového prodeje je to, že je to časově náročné. Je pravda, že zveřejnění inzerce trvá několik kliků, nejdříve je však třeba oblečení nafotit, napsat text inzerátu, potom je třeba řešit doručení, platbu. Za oblečení můžete dostat pouze symbolickou částku, proto můžete nabídnout také balík oblečení, spolu zabalené kousky podle sezóny nebo velikosti.

Zbavte se (téměř všech) plastů z bytu!

Vydejme se nyní směrem do kuchyně, kde se po šatníku ukrývá nejvíce věcí na vyhození, předělání, darování. Těmi jsou umělohmotné sáčky a tašky, které se při nakupování i nepozorovaně dostanou do nákupního košíku. Slibte si, že je vyměníte za látkové tašky, sáčky zase zaneste do plastové části sběru tříděného odpadu. Umělohmotné láhve jsou dalším strašákem, nevyhazujte všechny (ano, slyšíte dobře), ale recyklujte ve formě dekoračních předmětů. Pokud vám v bytě osvobozeného od znuděného oblečení, zbytečných předmětů znečišťujících životní prostředí chybí už jenom příjemná vůně, která se k vám nejvíc hodí, může přijít na řadu jedna kouzelná Manna. Je pravda, že Manna ultrazvukový difuzér pro odpařování esenciálních olejů s přírodním bambusovým zevnějškem je další užitkový předmět, ale věřte mi, velmi dlouho bude ozdobou vašeho bytu.

Máte své osvědčené tipy na úklid, třídění? Nenechávejte si je pro sebe, mohou být užitečné i pro ostatní!Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s Vašimi známými, aby si ho mohli přečíst i oni.

Připomínky

Pro přidání komentáře musíte být přihlášení!Ceníme si Vaši věrnost!

Období slev v procentech skončilo, protože chceme, abyste jako člen Manna klubu získali nenapodobitelnou péči a ještě více výhod. Manna klub jsme vytvořili právě proto, aby byly nabídky, které jsou pro Vás připraveny, co nejpřehlednější.

Zjistěte více