Slyšeli jste už o mikrozelenině? Ne, teď nemluvíme o dobře známých klíčcích, ale o stále víc populárnější zelenině bez chemikálií pěstované doma, která se nazývá také mikrozelenina.
Rozměrem jsou mini, ale ukrývají v sobě spoustu hodnot
Mikrozelenina je čerstvá, mladá zelenina nebo bylinky, které si i my sami můžeme vypěstovat doma v kuchyni. Jejich rozměry nejsou navzdory jejich pojmenování až tak drobné, už vůbec ne mikroskopické, mají dobrých pár centimetrů. Avšak na rozdíl od klasické zeleniny pěstované v zahradě mluvíme o liliputánské verzi.
Nepleťme si pěstování mikrozeleniny s klíčením. Klíčky jsou semínka vyklíčená ve vodě, zatímco mikrozelenina je navenek i z hlediska jejího pěstování skoro stejná jako „skutečná“ rostlina. Vyvíjí se v kokosovém nebo lněném vlákně minimálně za 4-5 dní za jeden – dva týdny a má dobře viditelné listy. Klíčení trvá 1-2 dny, kdy se ze semínka vyvine pouze výhonek.
Pěstování mikrozeleniny je víc, než jenom zahradničení
Existuje málo tak kouzelných věcí, jak si vlastně vypěstovanou zeleninou obohatit, ochutit domácí jídlo. Použití mikrozeleniny je teoreticky totožné s používáním klasické zeleniny, přesto se nejčastěji dostane do salátů, polévek a chlebíčků (jmenují se i mikrosaláty).
Jejich barva a chuť je podle mnohých intenzivnější, výraznější, živější než u „normální“ zeleniny, podle některých výzkumů mají dokonce některé druhy mikrozeleniny vyšší obsah živin.
Ale to není jediný důvod, proč si “pohrát” s veselou mini zeleninou bez chemikálií. Zahradničení má mnoho výhod i pro duševní zdraví.
Psychology Today sem mimo jiné řadí procvičování/praktikování přijímání, také opuštění perfekcionismu (uděláte vše pro to, aby vaše zelenina rostla pěkně, ale nesnažíte se o nedosažitelnou dokonalost, necháte to na přírodu). V zahradničení se ukrývá i schopnost neustálého vzdělávání, stejně jako procvičování existence v přítomnosti. Pokud pečujete o svou mikrozeleninu, vaše myšlenky a skutky jsou orientovány jedním směrem, i nechtěně se naladíte na konkrétní činnost. Pěstování mikrozeleniny vyžaduje nemálo pozornosti, ale ani nemůžete udělat nic jiného, než je obdarovat svou pozorností.
O tricích přípravy domácí bylinkové zahrady jsem psala v tomto článku, tyto tipy můžete výborně uplatnit i při pěstování mikrozeleniny. Máta, bazalka nebo pažitka se urodí i v květináči v chladnější části kuchyně, takto si budete moci celý rok vychutnávat jejich účinky, pokud je budete konzumovat jako čerstvé rostliny. Ale kromě zmrazení v kostkách ledu je můžete uskladnit i v zavařeninové sklenici pomocí soli a přírodního sladidla.
Jak začít s pěstováním mikrozeleniny?
- Prvním úkolem je pořízení potřebných věcí, jakými jsou vhodný květináč, výsadbový box nebo balkonový květináč a sterilní, dobře větraná ale vhodně propustná půda (kokosové nebo konopné vlákno). Na podzim je místo terasy nebo zahrady vhodnějším místem kuchyně, za předpokladu, že mikrorostliny dostanou dostatek světla.
- Předem myslete i na sklizeň mikrozeleniny, proto mějte po ruce i nůžky, kvůli jejich velikosti je to nejlepší metoda.
- Na sázení mikrozeleniny jsou zapotřebí speciální semínka. Stejně jako u pěstování klíčků i u mikrozeleniny existují různá semínka a balíčky pro výsadbu. Je jenom na vás, které druhy vyzkoušíte, zde je pro vás několik druhů zeleniny a bylinek, které lze pěstovat i v mikrorozměrech: jsou to ředkvičky, zelený hrášek, kedluben, brokolice, rukola, koriandr nebo bazalka. Semínka se ve skutečnosti nesadí, pouze se rovnoměrně rozsypou na vlhké kokosové nebo lněné vlákno. V popisu semínek si přečtěte, zda je některé třeba předem namočit, případně přikrýt, protože u některých to může být nutné.
- I čas je důležitou přísadou! Péče o minizahradu spočívá v jejím pravidelném obrábění, polévání a sklizni. 4-5 dní za 1-2 týdny a z mikrosemínka už bude mikrozelenina, tedy sotva zasadíte a už se můžete těšit ze sklizně. S poléváním to nepřehánějte, ale pečlivě kontrolujte, zda kokosové nebo lněné vlákno nevyschlo. Nepolévejte shora, raději nalijte trochu vody do misky pod květináčem, takto si „půda“ vsákne potřebné množství vody. Je pravda, že pěstování mikrozeleniny vyžaduje hodně času, ale jak můžete vidět, fyzicky i psychicky z toho můžete jenom profitovat.
Manny, pokud máte rádi zelenou
Klíčky sice nejsou mikrozeleninou, ale jsou o nic méně vzácnou surovinou v kuchyni. Dokonce některé jsou výborné i jako surovina pro výrobu přírodních kosmetických přípravků. Z řady zelených Mann proto nemůžeme vynechat Tělové mléko s olejem z pšeničných klíčků a z růže palmové, které je vyrobeno s olejem z pšeničných klíčků s obsahem vitamínu E.
Mýdlo pro zdravé vlasy, které může být svěžím zeleným bodem vaší koupelny, prokazatelně zmírňuje vypadávání vlasů*, ošetřuje vlasovou pokožku* a produkuje viditelně méně lupů na vlasové pokožce*. Za svou jedinečnou, charakteristickou zelenou barvu vděčí jílu bohatému na minerální látky a stopové prvky.
*na základě subjektivních odezev účastníků výzkumu nezávislé, mezinárodně uznávané výzkumné laboratoře
Asi neexistuje zelenější Manna, než zkrášlující maska na pleť, ve které se setkal zelený jíl a zelený čaj a která je vyrobena vysloveně pro mastnou, problémovou pokožku s vyrážkami. Masku na mastnou pleť se zeleným čajem můžete používat i několikrát týdně.
Nezapomeňte, že každá Manna je svým způsobem zelená, protože jsou vyráběny s respektem k přírodě a udržitelnosti, bez chemikálií. Můžete si vybrat kteroukoliv, vždy se budete moci těšit z přírodního kosmetického přípravku, u kterého počínaje výběrem jeho surovin až po výrobu jsme při každém kroku hlasovali pro ekologická řešení.
Už jste vyzkoušeli pěstování nějaké mikrozeleniny? Máte nějaké tipy? Podělte se o své zkušenosti v komentáři!
Připomínky
Pro přidání komentáře musíte být přihlášení!