Běhání je užitečné, ale…
běhání je užitečné, ale…

Běhání je užitečné, ale…



Správný běžecký trénink místo kol na školním hřišti!

Jedno pořekadlo říká, že „Utéct (odběhnout) je ostuda, ale užitečné.” Já bych to řekla jinak: Běhání je užitečné a zdravé! Zní to mnohem lépe, že? Ale je technika bez kontroly, kterou jsme používali na dávných hodinách tělesné výchovy, správná? Jenom jsme běželi kola a nikdo nám neřekl, jak máme dýchat nebo to, jak je zahřátí před během důležité. Přitom tohle všechno je součástí běžeckého tréninku.

Zahřátí a závěrečný strečink

Obojí je velmi důležitou součástí běžeckého tréninku (ale také všech ostatních forem pohybu).

  • Cílem zahřátí je, abyste studené svaly připravili na zátěž. Jeho pomocí můžete předejít nechtěným poraněním, namožení a různým svalovým bolestem.


Zahřátí před během má dvě části:

  1. 10 minut lehkého joggingu (pomalého běhu) - Pokud jste ještě neběhali, začněte nejdříve rychlejší chůzí!

  2. Trochu gymnastiky - Ve škole jste se s ní mohli setkat na hodinách tělesné výchovy. Jelikož svaly při běhu rychle tuhnou, je potřeba je na pohyb dobře připravit. Tuto část tvoří chůze, běh, skákání a základní cvičení s dynamickým posilujícím účinkem.


Buďte opatrní!
Vaše pohyby by neměly být rychlé, ale měly by být dobře promyšlené. Dávejte si také velký pozor na dýchání, nelapejte po dechu, protože to už není zahřátí. Gymnastika je často mnohem užitečnější, než 2 kilometry běhu.


Určitě cvičte cviky, které zvyšují zátěž kloubů (např. chůze na patách, chůze po zevní a vnitřní části chodidla). Pozornost věnujte i svalům trupu (např. úkony, strečink ve vzpažení)

  • Strečink na závěr běžeckého tréninku je také nezbytný, protože svaly po každém tréninku potřebují natáhnout. Jejich natažení je zapotřebí proto, abyste neměli „svalovku“. Velmi důležité je i to, abyste při strečinku nepružili, v každé poloze strečinku vydržte několik sekund.

Dýchání

Abyste překonali počáteční potíže, je důležité, abyste se naučili správně dýchat. I toto, jako všechno ostatní při běhu, musíte dělat rovnoměrně. Pokud vám to jde, jste na půli cesty ke správnému běhu.

Výbava

Dobrá výbava, v rámci ní kvalitní běžecká obuv, je také velmi důležitá. K tomuto sportu nejsou dobré obyčejné tenisky, protože ty se nevyrábějí tak, aby snesly extra zátěž. Běžecká obuv umožňuje, aby byl běh bezpečný, dobře větrá a tlumí nárazy paty. V případě běžecké obuvi si vyberte větší velikost, než u běžné, denní obuvi. Musíte tak udělat proto, že při běhu potřebuje vaše noha volný prostor k pohybu. Důležité je také to, aby byla vaše obuv z vhodného, ​​odolného materiálu.

Pokud můžete, oblečte si běžecké tričko a běžecké kalhoty. Lépe odvádějí přebytečný pot.

Jak začít?

V první řadě, pokud už máte odhodlání, potom byste si měli trénink budovat postupně. První trénink ať je raději rychlá chůze. Takto: 2 minuty běhu a 5 minut chůze. I odběhlá část ať je jenom jogging. Při další příležitosti přidejte k běžecké části tréninku další minutu, poté vždy další až do té doby, než dosáhnete přiměřené kondiční úrovně. Můžete toho dosáhnout tak, že si třikrát týdně uděláte běžecký trénink a jednou trénink v jiné formě pohybu (například půjdete na hodinu zumby nebo plavat).

Je velmi důležité, abyste se předem rozhodli a chtěli dosáhnout výsledku. Jako u mnoha jiných věcí, i při běhu se věci rozhodují v hlavě. Pokud to nechcete opravdu, nebude ani výsledek. Mějte sebedůvěru, buďte vytrvalí a v zájmu cíle se připravte mentálně. To je velmi důležité, protože bez toho se můžete snadno vzdát. Nestačí však jen začít běhat.

Běháte? Děláte to takto? Podělte se o to se mnou v blogu!



Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s Vašimi známými, aby si ho mohli přečíst i oni.

Připomínky

Pro přidání komentáře musíte být přihlášení!



Ceníme si Vaši věrnost!

Období slev v procentech skončilo, protože chceme, abyste jako člen Manna klubu získali nenapodobitelnou péči a ještě více výhod. Manna klub jsme vytvořili právě proto, aby byly nabídky, které jsou pro Vás připraveny, co nejpřehlednější.

Zjistěte více