Posbírala jsem pro Vás tipy, se kterými budete moci prožít chladnější dny s pomocí bylinek.
Je tady podzim a společně s ním i polévky a lahodné pečené pokrmy. V této době si jídla ráda dochutím doma pěstovanými bylinkami. Není však jedno jak! Některé z nich klidně přežijí celou zimu a můžete je sbírat kdykoliv. Jsou to rostliny s dřevitým stonkem, jako například tymián, rozmarýn a šalvěj. Oregano, majoránka a meduňka však nemají rádi zimu.Bazalka, pažitka nebo meduňka, které uchováváte venku, jsou také citlivé. Proto bude lepší, pokud je uložíte v květináči v chladnější části kuchyně.
Z máty vezmeme výhonky s kořínky. Po zasazení do květináče budou voňavým zimním návštěvníkem Vašeho bytu. Už jedním utrhnutým lístečkem můžete vylepšit polévky, pečené maso a dezerty. A do bytu si můžete vzít i pažitku a celer.
Na podzim a v zimě příroda spí a přesto existují rostliny, které je nejlepší zasadit právě v této době: semínka kopru rozsypte v zahradě nebo do květináče na konci podzimu. I heřmánek bude mít více květů tehdy, pokud ho zasadíte v září: semínka vlivem podzimních dešťů naklíčí, přezimují a heřmánek v květnu rozkvete. Na naklíčení semínek levandule je potřebné chladno, a proto je s většími rozestupy zasaďte na podzim.
A nyní následují tipy, s jejichž pomocí můžete zachovat své bylinky dlouhou dobu:
Čerstvé bylinky zmrazte do ledových kostek. Nakrájené listy nebo květy smíchejte s trochou vody a zmrazte. Pokud je budete při vaření potřebovat, bylinkové kostky ledu jednoduše vložte do hrnce.
Bylinky můžete konzervovat také v soli a sladidle. Dalším bonusem této metody je, že takto získané ochucené přírodní soli a sladidla dodají Vašim podzimním jídlům fantastickou chuť! Levanduli, meduňku a rozmarýn smíchejte s eritritem a bazalku se solí. Potřebné množství bylinek vložte do skleněné lahve a potom přisypte sůl nebo eritrit.
Připomínky
Pro přidání komentáře musíte být přihlášení!