Lehké recepty po svátečním přejídání
lehké recepty po svátečním přejídání

Lehké recepty po svátečním přejídáníProč je tak těžké se během svátků vyhnout přejídání? Odpověď nemusí nutně spočívat ve vyšším kalorickém obsahu tradičního vánočního menu. Ale v tom, že v těchto chvílích vypadneme z rytmu, nedobrovolně vybočíme ze svých zvyklostí.

V první řadě zapomeneme na obvyklý způsob stravování (a na přestávky mezi jídly), neodoláme nabízenému a neustále z něčeho ujídáme. Vynecháme své tréninky, pohneme se nanejvýš kvůli krátké procházce, čest výjimkám. Dokonce se těšíme, že trochu odpočíváme, což je v podstatě zcela pochopitelné. Výsledkem je přejídání, následně jeho vlivem několik kilogramů navíc, trochu letargie a únava.

Čas nemůžete vrátit, místo toho se musíte pokusit zmírnit vzniklé škody. K tomu vám nyní ukážeme pár lehkých receptů se snadnou přípravou.

Saláty a polévky připravované ze zeleniny jsou po svátcích největšími esy jídelníčku. Je faktem, že v zimním období si můžete vybírat z mnohem menší nabídky čerstvé zeleniny, ale vhodným kompromisem je i mražená zelenina nebo zelenina z konzervy. Díky „domácí“ zelenině ušetříte i cestu do obchodu a může začít vaření šetrného jídla.

Šálek bílých fazolí s barevnou zeleninou

Všeobecný návod na zeleninové saláty je následující: vyberte si dva nebo více druhů zeleniny, připravte je (vařte nebo duste). Promíchejte, přidejte zálivku a hotovo.

Základní recept: veganský salát s bílými fazolemi a brokolicí

Fazole je neoprávněně opomíjenou zeleninou. Jednak proto, že se obáváme nadýmání a také proto, že kvůli obsahu škrobu si myslíme, že se od ní přibírá. Zapomínáme však na to, že fazole je vynikajícím zdrojem bílkovin a vlákniny, navíc je dostupná během celého roku.

Jedním šálkem fazolového salátu se zaručeně nepřejíte, právě naopak, od nutkání neustále z něčeho ujídat se zbavíte na hodiny. Když ji budete kombinovat s nějakou křupavou, barevnou zeleninou, udělá vám i dobrou náladu. Bílé fazole se kromě brokolice dobře hodí k cibuli, pórku, rajčatům, kukuřici, kalifornské paprice, ledovému salátu, ale i k zelí.

Přísady k veganskému salátu s bílými fazolemi a brokolicí:

  • bílé fazole (v zimě je dobrá i konzerva)
  • brokolice (výborná je i mražená brokolice)
  • na zálivku: olivový olej, citronová šťáva, veganská hořčice a agáve sirup, sůl, pepř
  • na zdobení: strouhaná citronová kůra, kapary

Příprava: Fazole z konzervy můžeme po odkapání šťávy použít i bez vaření. Brokolici vložte do vroucí, osolené vody a vařte ji alespoň 2 minuty. Profesionálové ji zchladí v ledové vodě, aby byla opravdu křupavá. Brokolici můžete rukama rozebrat na menší kousky nebo ji jednoduše nakrájejte. Veganskou zálivku můžete udělat z olivového oleje, trochu hořčice, agáve sirupu a podle chuti soli a pepře. Zdobení necháme na vás, máme však dvě rady: i kapary nechte okapat (s největší pravděpodobností seženete kapary v láhvi) a nakrájejte na drobné kousky. Citronové kůry stačí trochu, ale musí být z citronu s neošetřenou kůrou.

Zahřívající veganské polévky po svátcích

Po svátcích je kromě salátů čas také na polévky. K veganským polévkám nepotřebujete nic víc, pouze zeleninu (v tomto případě brokolice), cibuli, bylinky, k zahuštění brambory nebo 1-2 lžíce mouky.

Základní recept: veganská brokolicová polévka

Přísady:

  • brokolice (mražená nebo 1-2 hlávky brokolice)
  • jedna menší brambora nakrájená na kostičky (k zahuštění)
  • olivový olej
  • voda nebo zeleninový vývar
  • nadrobno nakrájená cibule a česnek
  • k ochucení: sůl, pepř, případně muškátový oříšek

Prvním krokem přípravy je osmažení cibule na malém množství oleje. Potom může přijít oloupaná, na kostičky nakrájená brambora a také nakrájená brokolice, dusíme je tak dlouho, než změknou. Protože brambory potřebují víc času, s brokolicí trochu počkejte. Můžete ředit vodou, ale pokud máte zeleninový vývar, polévka bude ještě chutnější. Když vychladne, rozmixujte ji a podle chuti dochuťte.

Chtěli byste si na toto téma přečíst ještě víc? Zde jsou tipy k posváteční detoxikaci, kliknutím sem zase najdete dokonalé tipy na zimní večeři. Ale můžete si přečíst také o hydrataci a rozproudění krevního oběhu po Vánocích.

Lehké Manny pro zklidnění vaší pokožky

Kvůli zimě, větru a suchému vzduchu si zaslouží zklidnění i naše pokožka.

Bambucké máslo získané z plodů stromu karité vymyslela příroda právě na to, aby vaši pokožku vyživilo, hydratovalo a regenerovalo. Poohlédněte se mezi Shea Variations Mannami vyrobenými šetrnou metodou výroby ze 100% přírodních surovin a vyberte si, které z nich se má stát tím, které vás obdaruje denními 10 minutami luxusu. K ošetření své pokožky je můžete použít od hlavy až k patě, protože jsou neuvěřitelně všestranné.

Jaká jídla se u vás dostanou na stůl po svátcích? Řekněte nám to v komentáři!Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s Vašimi známými, aby si ho mohli přečíst i oni.

Připomínky

Pro přidání komentáře musíte být přihlášení!Ceníme si Vaši věrnost!

Období slev v procentech skončilo, protože chceme, abyste jako člen Manna klubu získali nenapodobitelnou péči a ještě více výhod. Manna klub jsme vytvořili právě proto, aby byly nabídky, které jsou pro Vás připraveny, co nejpřehlednější.

Zjistěte více