Není nutné, abyste v zimě nabrali přebytečné kilogramy a ani to, abyste v této době byli nemocní. Ukážu Vám, jak si v chladných měsících vybírat potraviny vědomě, abyste získali dostatek energie a vitaminů!
Vím, že je stravování v zimě výzvou, protože v této době máte k výběru méně druhů ovoce a zeleniny. S trochou péče však můžete posílit imunitní systém a zmírnit nepříjemnosti, které toto roční období pro organismus přináší. Mám pro Vás potraviny, které budou v tomto mrazivém období obranným štítem!
Pořádná dávka zeleniny
Léto je bohaté na čerstvou zeleninu, ale nezapomeňte, že i zima má svou oblíbenou: kedluben, květák, brambory, dýni, zelí, červené zelí, kapustu, petržel, dýni na pečení, červenou řepu, bílou ředkvičku, černou ředkvičku, pažitku a pórek. Během skladování obsah vitaminů v zelenině klesne a přesto, pokud je budeme konzumovat ve vhodném množství, jsou skvělým zdrojem vitaminů C, B1 a B2, niacinu, betakarotenu, kyseliny listové, draslíku, sodíku, hořčíku, fosforu a vápníku. Můžete si je připravit jako salát, vařené, pečené, dušené nebo i plněné. Obzvláště kvůli velkému množství vitaminu C a vlákniny, doporučuji hlávkové zelí, červené a kyselé zelí, protože jsou pro organismus skutečnou výhrou.
Jižní ovoce
Z exotického ovoce doporučuji grapefruit, kiwi, mandarinky, pomeranče a banány. Můžete si z nich připravit sirup nebo koktejl s mlékem nebo s vodou nebo ovocné saláty, ale je dobré i to, pokud je odšťavníte, čím získáte vynikající osvěžující nápoj.
Sušené luštěniny
Mezi oblíbené zimní luštěniny bohaté na bílkoviny patří fazole, čočka a žlutý hrách. Kromě bílkovin obsahují vitaminy B1, B2, B6, C a vitamin E, kyselinu pantotenovou, kyselinu listovou, karoten, draslík, vápník, fosfor, hořčík, zinek, železo, měď a mangan. Ale nejezte je bez počítání - nezapomínejte, že luštěniny mají vysoký obsah energie a sacharidů.
Zimní jablka
Mezi mé oblíbené zimní ovoce patří zimní jablka, zimní hrušky a kdoule. Během skladování se množství ve vodě rozpustných vitaminů sníží, a proto je dobré konzumovat je několikrát denně i ve větším množství. Podle možnosti je konzumujte čerstvé, ale můžete si z nich připravit polévku, omáčku, kompot nebo koktejl. Z kdoulí si můžete udělat například marmeládu nebo kdoulový sýr. Pro mě zima nemůže být bez sušeného ovoce: sušené meruňky a sušené švestky jsou vynikajícím zdrojem vlákniny.
Pamlsky: olejnatá semínka
Místo toho, abyste si pochutnávali na čokoládě, doporučuji vám, abyste raději měli vždy po ruce nějaká olejnatá semínka: ořechy, oříšky, mandle a pistácie obsahují ve vodě rozpustné vitaminy B1 a B2. Tato semínka jsou však bohatým zdrojem vzácných rostlinných bílkovin a vlákniny. Většinou obsahují: draslík, fosfor a hořčík. Protože mají vysoký obsah tuku a sacharidů, jejich konzumace se doporučuje v menším množství. Můžete je použít jako náplň do zákusků, závinů i do ovocných salátů.
Připomínky
Pro přidání komentáře musíte být přihlášení!