Pyl - největší jarní nepřítel - jak ho porazit?
pyl - největší jarní nepřítel - jak ho porazit?

Pyl - největší jarní nepřítel - jak ho porazit?“Zelené tipy” na překonání alergie


Vyskytla se alergie už i ve vaší rodině? Znáte řešení?

Alergie je onemocnění imunitního systému, přesněji řečeno jeho nepřiměřená reakce na látky, které se běžně vyskytují v našem prostředí. Patogenní protilátky nazývané imunoglobulin způsobují v těle zánět připomínající alergii. Alergie je často dědičná a bohužel mnohokrát napadá dýchací systém. Je prokazatelným faktem, že v současnosti trpí alergií desetkrát více pacientů, než tomu bylo třeba před 50 lety.

Jaro je obdobím, kdy se nejčastěji vyskytuje pylová alergie, která dokáže znepříjemnit život mnohým z nás. Existuje několik druhů, ať už je to alergie na trávu nebo obiloviny nebo alergie na kvetoucí stromy. Jedná se o období převážně od února do května, a pokud jste už někdy zažili pylovou alergii, víte, jak vám může krásné jaro překazit.

Nejběžnější příznaky pylové alergie jsou:

 • Kýchání, tekoucí nos
 • Slzení očí, případně zánět spojivek
 • Škrábání v krku
 • Bolest hlavy, únava, celkový pocit nepohody
 • Senná rýma

Pokud i vy trpíte příznaky pylové alergie, potom mám pro vás dobrou zprávu!


Příznaky pylové alergie je možné zmírnit a léčit a dokonce jim zabránit bez toho, abyste museli podstoupit drahou léčbu medikamenty. Existují totiž přírodní léčebné postupy, které jsou následující:

Správná strava

Všeobecně platí, že všechno, co posiluje imunitní systém, snižuje pravděpodobnost vzniku alergie. Proto je přísun vitaminu E, C a hořčíku tak nezbytný. Konzumujte velké množství ořechů, oříšků, mandlí, jablek, rajčat, zelí, kiwi a pomerančů. Pro dostatečné množství hořčíku konzumujte špenát, avokádo a dýňová semínka.

Některá koření, jako například pepř, česnek nebo křen patří mezi staré osvědčené, domácí prostředky proti alergii. Pomáhají čistit dýchací cesty, a proto, pokud můžete, dopřejte si ostré potraviny (samozřejmě ne vždy, pouze na zmírnění příznaků alergie)!

Léčivé čaje

Existují léčivé bylinky, které regulují fungování imunitního systému a napomáhají obranné funkci organismu. Takovou je například jitrocel kopinatý a šanta obecný. Pití jednoho šálku bylinného čaje denně dlouhodobě, vás přesvědčí, že se můžete spolehnout na jeho sílu a vyhnout se tak pylové alergii. Můžete ho dokonce užívat i během celého roku a to bez vedlejších účinků.
Blahodárný vliv na pylovou alergii má i čaj připravený ze šalvěje nebo anýzu a pomůže vám i obyčejný kopřivový čaj. Pokud právě nemáte po ruce žádnou z těchto bylinek, popíjejte čerstvý citronový čaj s medem, který pomáhá vyčistit dýchací cesty a zároveň vás příjemně osvěží.

Ochrana vašeho domova, rady v oblasti životního stylu

Pokud trpíte pylovou alergií, budou užitečné následující tipy:

 • Během pylové sezóny mějte zavřená okna a dveře! Pokud máte klimatizaci, nenechávejte ji zapnutou.
 • Neopalujte se a nezdržujte se v zahradě v blízkosti čerstvě pokosené trávy
 • V suchém a větrném počasí nechoďte na výlety a procházky
 • Po příchodu domů si očistěte obuv a kabát
 • Nesušte čerstvě vyprané prádlo venku
 • Na vlasech a pokožce se zachytává velké množství pylu, po příchodu domů je proto nejlepší se osprchovat a umýt si vlasy

Jaké přírodní léčivé metody poznáte? Podělte se o ně na našem blogu!Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s Vašimi známými, aby si ho mohli přečíst i oni.

Připomínky

Pro přidání komentáře musíte být přihlášení! Zde se můžete přihlásit

 • avatar
  • Lucie
  • 2019-11-02 10:43

  Velmi děkuji za tento přínosný článek o tom, jak porazit alergie přírodní cestou. Musím užívat chemický protialergický lék, po kterým jsem dost unavená. A děsí mě všechny ty nežádoucí účinky vypsané v příbalovým letáčku...Moc mně pomůže, když jej budu moci nahradit bylinkovým čajem.

  • Lucie
  • 2019-11-02 10:43

Ceníme si Vaši věrnost!

Období slev v procentech skončilo, protože chceme, abyste jako člen Manna klubu získali nenapodobitelnou péči a ještě více výhod. Manna klub jsme vytvořili právě proto, aby byly nabídky, které jsou pro Vás připraveny, co nejpřehlednější.

Zjistěte více