Léčivé rostliny, které by neměly chybět v žádné domácnosti -Vlašské ořechy
Vlašské ořechy a ořechové listy – Rostlina podporující zdraví
Tady cinká ořech a tam zase... tak začíná jedna říkanka pro děti. Když se řekne vlašský ořech, většinou se nám vybaví nějaká dobrota. Roláda od babičky nebo její jedinečné Žerbó řezy. A přece můžeme ořechy využít i jinak: na podporu zdraví, léčbu různých onemocnění atd.
Na co jsou vhodné?
Vyjmenovat všechny kvality vlašských ořechů v jednom jediném článku je velmi náročné, my to však zkusíme shrnout - do jedné ořechové skořápky :)Plod:
Obsahuje mnoho vitaminů a minerálních látek: fosfor, magnezium, železo, zinek, vápník, sodík, mangan a vitaminy B1, B2, A a vitamin E. Za léčivou část rostliny se považuje i hořká blána a zelený obal, kterým je obklopeno jádro ořechu.
Můžeme z nich připravit následující směs: 3 polévkové lžíce zeleného obalu - slupky ořechu vložíme do půl litru vroucí vody, vaříme 1 minutu a necháme vylouhovat 2 hodiny. Plod ořechu je bohatý na nenasycené mastné kyseliny. Jeho konzumací posilujeme kardiovaskulární a cévní systém.
Listy - ze kterých lze připravit čaj:
Obsahují třísloviny, flavonoidy, silice a vitamin C.
Vnější použití- čaj můžeme použít při umývání, na vlasy a do koupele nebo při masáži (recepty naleznete níže)
- Má antibakteriální, antiseptické a stahující účinky
- Je vynikající proti lupům a mastným vlasům
- Můžete ho použít na stimulaci růstu vlasů nebo při vypadávání vlasů (čaj z listů ořechu barví vlasy na tmavé, pokud máte světlejší vlasy, je třeba ho používat opatrně)
- Pomáhá při seboroické dermatitidě
- Je účinný i na aknózní pleť
- Doporučuje se používat při ekzémech, psoriáze (lupence) a dokonce i při pásovém oparu
- Pomáhá při mykóze nehtů
- Zmírňuje bolesti způsobené revmatismem
- Můžeme ho použít i v případě bolesti kloubů
- Hubí parazity (především moly šatní, psí a kočičí blechy ze zvířecích pelíšků)
Vnitřní použití – užívejte čaj z listů ořechů
- Má protizánětlivé účinky (v případě zánětu čela, obličeje, mandlí, krku)
- Vynikající při prevenci a léčbě zánětu dásní (čaj třeba kloktat)
- Napomáhá trávení
- Má příznivý účinek i v případě průjmu nebo zácpy
- Podporuje funkci jater
- Snižuje hladinu cukru v krvi
- Zlepšuje látkovou výměnu
Jak ho používat?
Můžete si připravit čaj z listů vlašského ořechu. Spařte 1 polévkovou lžíci sušených listů z ořechů ve 2-2,5 dl vody a nechte 10 minut louhovat. Výluh je určený na vnitřní použití, 2-3 hrnky denně (při bolestech žaludku a v případě zánětů), na oplachování vlasů (výluh je třeba dobře vmasírovat do vlasů, nechat několik minut působit a opláchnout). Čaj je vhodný i na léčbu, případně na zmírnění příznaků zánětu vedlejších nosních dutin (čaj si nakapeme do nosu a chvíli necháme působit). Ořechové listy můžete použít masírováním i proti revmatu. 10-12 polévkových lžic sušených ořechových listů namočte do 1 litru za studena lisovaného rostlinného oleje a nechte louhovat celý měsíc. Takto připravený a přefiltrovaný olej vtírejte do pokožky.
Na přípravu koupele převařte 1kg sušených ořechových listů v 1 litru vody cca. půl hodiny, přeceďte a odvar přidejte do koupele. Tato koupel má vynikající účinky při léčbě hemeroidů.
Důležité: Aplikujte jako kúru! Délka užívání nesmí přesáhnout 6 týdnů.
Připomínky
Pro přidání komentáře musíte být přihlášení! Zde se můžete přihlásit