Dokumentární film, po kterém určitě zkontrolujte obsah své koupelny a toaletní taštičky
dokumentární film, po kterém určitě zkontrolujte obsah své koupelny a toaletní taštičky

Dokumentární film, po kterém určitě zkontrolujte obsah své koupelny a toaletní taštičky



První díl vzdělávacího dokumentárního seriálu HBOMax “Not se pretty” neboli Tajemství kosmetického průmyslu se věnoval velice důležitému a znepokojujícímu tématu: vypráví příběhy dvou amerických žen a jednoho muže. Tito tři lidé se ocitli tváří v tvář s jednou nebezpečnou složkou dětských zásypů a dekorativní kosmetiky, s talcem, neboli mastkem. O kterém značná část světa ani neví, co to ve skutečnosti je a čím může být znečištěný. Prozradíme vám: azbestem. Látkou, která se používá, nebo spíše používala, aby se zajistila ohnivzdornost, například ve stavebním průmyslu. Látkou, která způsobuje vznik rakoviny, má zdraví škodlivé vlastnosti. Která se mohla dostat, a která se ještě dodnes dostává, do nejčastěji používaných dětských zásypů, dekorativní kosmetiky v práškové formě. Připravte se na rozrušujících 34 minut, ale stojí za to se podívat, pokud vás toto téma zajímá.

 

Je pravda, že se tyto případy odehrály v Americe, i samotný seriál je amerického původu, avšak rozebírá téma, které je hodné diskuse a aktuální na celém světě. Pokyny regulující kosmetický průmysl se mění v závislosti na zemi a ekonomické/politické příslušnosti, avšak osobní příběhy upozorňují na to, abychom si kosmetické přípravky, které budeme používat my nebo naše děti, vybírali s výhradami, patřičným skepticismem, opatrně.

 

Jednou z postav příběhu je Corin, mladá žena, kterou líčení baví už od malička. Často líčila sebe i své přátele, později svůj zájem a své znalosti pozvedla na profesionální úroveň. Corin si jednoho dne stěžovala na bolesti v břišní dutině, během zobrazovacích vyšetření a operace jí diagnostikovali mezoteliom, co je agresivní typ rakoviny.

 

I dcera Kristiany má ráda líčení jako většina amerických dětí, i ona je fanouškem dekorativní kosmetiky ze sítě Claire's. Její matka pracuje v oblasti práva, zabývá se hlavně případy souvisejícími s azbestem, jednoho dne začala mít podezření o složce talc, proto se rozhodla vyšetřit líčidla své dcery. Výsledek byl šokující: talc a azbest. V produktech vyrobených pro děti! (Podle seriálu vyrábí síť Claire's od této kauzy všechny své výrobky dekorativní kosmetiky výlučně bez talcu!)

 

Tom je gynekolog – porodník v důchodu, který během celé své praxe doporučoval mladým maminkám dětský zásyp Johnson Johnson, zároveň celá jeho rodina používala tento klasický produkt. U lékaře však rovněž diagnostikovali mezoteliom a v současnosti podstupuje chemoterapii. Jeho příběh propletený azbestovými vlákny se nevyvinul kvůli dekorativní kosmetice, ale dětskému zásypu.

 

V dokumentárním filmu zmiňují vyšetřování, právní procedury a zamítnutí, díry v zákoně, přičemž poučením je bohužel to, že americký právní systém má téměř svázané ruce, v kosmetickém průmyslu stále ještě není dostatečná kontrola, na pulty obchodů se dostávají přípravky dekorativní kosmetiky a krémy s obsahem škodlivých, rakovinotvorných látek, které jsou pro lidský organismus škodlivé… navíc ještě bojují a soutěží o své zákazníky. V ještě hezčím, ještě lepším, ještě dekorativnějším balení, s agresivním marketingem, a přece plné talc komponentů, z nichž vysoké procento obsahuje i azbestová vlákna mikroskopické velikosti… která způsobila nádorové onemocnění našich dvou hlavních hrdinů.

 

Doporučují, abychom se vyhýbali dekorativní kosmetice a zásypům s obsahem talcu, protože je rozumnější se bát, než se potom leknout, nevystavujme se takovému riziku. Navíc hovořili i o tom, že klasický kuchyňský kukuřičný škrob má stejný účinek jako zásyp. Podle výrobců produkt vůbec není profesionální a bezpečný kvůli tomu, že za něj zaplatíme spoustu peněz, seznam složek vypovídá o jeho profesionalitě.

 

Inu, první díl seriálu Tajemství kosmetického průmyslu je opravdu šokující, okamžitě naviguje do koupelny, abychom si zkontrolovali své zázračné přípravky, který z nich obsahuje obávaný talc.

 

Pokud jsme se rozhodli pro přírodní kosmetické přípravky a ošetřujeme a zkrášlujeme se v každodenním životě přípravky s takovým hodnocením, potom nebude žádný problém. U nich je zakázáno používat komponenty označené za nebezpečné, nebo pochybného původu, proto není žádná šance, abychom v nich našli talc. Čistotu přírodních produktů potvrzují i loga prestižních ocenění, která jsou viditelná na jejich obalech.

 

Je důležité zmínit, že Tajemství kosmetického průmyslu je vyrobeno ve světle právního systému Spojených států Amerických, včetně předpisů kosmetického průmyslu. Evropská unie naštěstí smýšlí v mnohem přísnějším a obezřetnějším matrixu informací, je mnohem obtížnější splnit přísná kritéria, pokud je řeč o přírodních nebo klasických kosmetických přípravcích. Zde je například ocenění BDIH Cosmos Natural, který založila německá společnost BDIH spolu s ostatními nejprestižnějšími výrobci přírodní kosmetiky. Pokud na jakémkoliv produktu uvidíte logo BDIH Cosmos Natural, zaručuje vám to, že obsahuje výlučně rostlinné složky, do produktu se během jeho výroby nemohla dostat žádná syntetická barviva, vonné přísady, konzervační látky, ropné deriváty, či geneticky modifikované látky. Je to zároveň šetrný produkt a je 100% bez testů na zvířatech.


Například Manny jsou prokazatelně přírodní kosmetické přípravky, my i naši dodavatelé, odkud k nám suroviny přicházejí, jsme kontrolováni a auditováni důvěryhodnou organizací. Toto není marketingový tah či nabádání k nakupování, nabízíme 100% přírodní kosmetické přípravky s nulovým rizikovým faktorem!



Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s Vašimi známými, aby si ho mohli přečíst i oni.

Připomínky

Pro přidání komentáře musíte být přihlášení!



Ceníme si Vaši věrnost!

Období slev v procentech skončilo, protože chceme, abyste jako člen Manna klubu získali nenapodobitelnou péči a ještě více výhod. Manna klub jsme vytvořili právě proto, aby byly nabídky, které jsou pro Vás připraveny, co nejpřehlednější.

Zjistěte více