Získejte hodnotné dárky od Manny! Podrobnosti>>

Jak udržet optimální vlhkost vzduchu v našich domovech i v zimě?
jak udržet optimální vlhkost vzduchu v našich domovech i v zimě?

Jak udržet optimální vlhkost vzduchu v našich domovech i v zimě?Častokrát v zimních měsících cítíte, že máte sušší pokožku, i když ji ošetřujete obvyklým způsobem? Chyba není ve vašem přijímači. Na vině je suchý vzduch.
Suchý vzduch v místnosti vzniká následkem vytápění a jednoduché zákonitosti: teplý vzduch absorbuje více vlhkosti než studený. Suchý, přetopený vzduch bez dostatečné vlhkosti vysušuje nejenom pokožku, ale i sliznice dýchacích cest, které jsou tak méně odolné vůči patogenům a stávají se náchylnější na respirační onemocnění. Mezi další příznaky patří i kašel nebo neklidný spánek. Optimální relativní vlhkost vzduchu je 40-60%, ideální teplota místnosti je 22°C. (Relativní vlhkost vzduchu představuje procento, do jaké míry je vzduch dané teploty nasycen vodní parou, kterou dokáže maximálně udržet.)

Stejně jako příliš suchý vzduch, neprospívá ani příliš vysoká vlhkost vzduchu…


...protože působí nepříznivě na naši tepelnou pohodu, kromě toho napomáhá množení roztočů a plísní.
V dnešní době je možné dostat různé druhy elektrických zvlhčovačů vzduchu, ale pokud se rozhodnete vyřešit problém bez nich,

nabízíme vám několik tipů:


 • Pokojové rostliny
 • Rostliny během svého růstu uvolňují vlhkost. Nejlepší je pěstovat je v tradičních květináčích, protože i tímto způsobem se odpařuje vlhkost do ovzduší. Velkolisté pokojové rostliny (např. banánovník, fíkus) dokážou zásobovat kyslíkem i uzavřené prostory.
 • Pouze o několik stupňů chladnější
 • Pokud snížíte teplotu vzduchu o několik stupňů, zvýšíte tím vlhkost. Ideální teplota místnosti je 22°C. Pokud je vám zima, raději si oblečte svetr, ušetříte tím nejenom vlhkost, ale i peníze!
 • Domácí zvlhčovač vzduchu
 • Na radiátor položte nádobu s vodou a domácí zvlhčovač máte hotový. Můžete přidat i několik kapek esenciálního oleje. např, vypařováním citronového oleje můžete dezinfikovat patogeny až dvakrát: jednou díky ne příliš vlhkému vzduchu a podruhé pro antibakteriální účinek citronového oleje

Co byste řekli na talíř lahodné, horké polévky?


Pokud máte kuchyni spojenou s obývákem, do zvlhčování vzduchu můžete zapojit i vaření. Např. pokud ohříváte vodu v nádobě, nedávejte na ni pokličku - ohřívejte na nižší teplotě - získáte tak vodní páru do ovzduší navíc.

A co tak horká večerní koupel?


I vy se rádi během chladných zimních večerů ponoříte do horké koupele? Po koupeli otevřete dveře koupelny dokořán a nechte, aby vlhká pára pronikla do ostatních místností. Pokud do koupele přidáte i léčivé bylinky nebo esenciální oleje, zažijete pravý aromaterapeutický zážitek!

 • Večerní praní prádla
 • Perte a věšte prádlo ve večerních hodinách, sušící prádlo zajistí zvlhčování vzduchu během noci.
 • Manuální zvlhčování pro méně pohodlné
 • Ručním rozprašovačem (který používáte i na postřikování rostlin) jednou za čas stříkněte několik kapek do vzduchu (můžete přidat i esenciální oleje - před použitím důkladně protřepte.) Samozřejmě tento způsob nefunguje dlouhodobě…
 • Solná lampa - estetický a zdraví prospěšný doplněk
 • Pořiďte si solnou lampu - vyplatí se to. Její oranžové světlo vám navodí nejenom příjemný pocit tepla, ale kromě toho uvolňuje i negativní ionty vzduchu - a to všechno v pozitivním slova smyslu. Co to přesně znamená, vám prozradím příště!

Jak proti suchému vzduchu bojujete u vás doma?Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s Vašimi známými, aby si ho mohli přečíst i oni.

Připomínky

Pro přidání komentáře musíte být přihlášení! Zde se můžete přihlásit

Ceníme si Vaši věrnost!

Období slev v procentech skončilo, protože chceme, abyste jako člen Manna klubu získali nenapodobitelnou péči a ještě více výhod. Manna klub jsme vytvořili právě proto, aby byly nabídky, které jsou pro Vás připraveny, co nejpřehlednější.

Zjistěte více