Syntetické vůně

Syntetické vůně používané v kosmetice mohou mít více jak 200 složek. Ani přesně nevíme určit, z jakých syntetických vůní se daný produkt skládá, nakolik na seznamu složek je jenom jednoduše uvedené „fragrance“ nebo „parfum“.

Tyto chemikálie vyvolávají typické příznaky, jako např. bolesti hlavy, závratě, záchvaty kašle a nejrůznější formy iritace kůže, nadměrou pigmentaci, svědění. Určitě jste už cítili na vlastní kůži i Vy, že když jste vešli do parfumérie, po několika minutách jste netoužili po ničem jiném, jako po čerstvém vzduchu. Pokožka se takto určitě dusí od těchto chemikálií, které musí do sebe „vdechnout“ a zde se nejedná jenom o kvalitu, ale také o kvantitu.

Zamyslete se nad tím, kolik voňavých produktů používáte den co den: sprchový gel, šampón, balzám, stylingové přípravky na vlasy, make up, tělové mléka (přípravky na ošetření tváře, těla, rukou a nohou), parfém, ale nezapomeňme ani na šaty vyprané v pracím prášku a aviváži. Kromě toho, když umýváte nádobí bez gumových rukavic, můžeme sem přiřadit i prostředek na umývání nádobí, jelikož skoro v každém „klasickém“ produktu se nachází vonná složka. Můžeme pokračovat dalšími prostředky na čistění domácnosti, osvěžovači vzduchu do bytu či auta. Tyto si na sebe nenatíráte, ale vdechujete je – ani v tomto případě však nejsou lepší, protože mohou být příčinou vzniku několika zdravotních problémů.

Proč se nachází tolik zbytečných chemikálií v našem každodenním životě?

V první řadě proto, aby produkty kromě svého pestrobarevného obalu poutaly na sebe pozornost i svojí vůní, mají také za úlohu potlačit zapáchající vůni ostatních chemikálií obsažených v produktu.

Když vystavujete své zdraví chemickým přípravkům každý den, v konečném důsledku byste měli počítat s vážnými zdravotními problémy, nakolik oslabí Váš imunitní systém, kterého nejčastějšími příznaky jsou:

Možná Vás zatím ani nenapadlo, že náhlá bolest hlavy nemusí být jenom příznakem přicházející vlny oteplování...
Zapamatujte si, že tyto složky ohrožují i ty, kteří je nepoužívají, „jenom” vdechují, jako např. děti, starší a domácí miláčci.

Nejnebezpečnější jsou ty, které obsahují ftaláty narušující rovnováhu hormonálního systému.

Ftaláty jsou běžnou složkou hygienických a kosmetických produktů (nacházejí se i v převážné většině produktů vedoucích kosmetických společností na trhu!), používají se jako chemické stabilizátory, v deo sprejích především na fixaci vůně.

Tyto látky se nacházejí i v podlaze a obkladech z PVC, pracích prášcích, produktech na ošetření pokožky a umělohmotných předmětech pro domácnost – jako např. láhve, krabice na potraviny, dětské hračky – ale i v potravinách, do kterých se dostanou při zpracování nebo vsáknutím z jejich obalu.

Těžce rozkládající se chemické složky, které se dostávají do našeho organismu z mnohých zdrojů. Momentálně je možné prakticky vykázat jejich přítomnost v krvi každého člověka.

Když se dostanou do mateřského mléka, jsou hrozbou i pro plody či miminka. Podle jedné ze studií Evropské unie se zpozorovalo, že tělo miminek mužského pohlaví, které požili prostřednictvím mateřského mléka větší množství ftalátů produkovalo méně pohlavního hormonu. Ftaláty se rychle vstřebávají do těla přes pokožku, nebo i vdechnutím a uskladní se v těle.

Jedovatost ftalátu se vykázala i při testování na zvířatech, přičemž je velmi těžké se mu vyhýbat, nakolik výrobci nejsou povinní uvést, že obsahuje obal výrobku ftaláty, přičemž vsáknutí do výrobku není možné vyloučit.

Pro miminka a děti – pro jejich neúplný imunitní a hormonální systém – jsou mimořádně nebezpečné přípravky do koupele, šampony, zásypy; krémy a utěrky na zadeček jsou také nebezpečné.

Evropská unie v roce 2005 definitivně zakázala použití několika ftalátů – ne však všech – v hračkách a přípravcích na starost o pokožku dětí.

Navzdory těmto omezením je možné je najít v následujících produktech: v největší koncentraci v:

Nebezpečné mohou být také umělohmotné obaly, interiér vozidel, sprchové závěsy a jiné produkty vyrobené z PVC.

Nejlépe uděláte, když se vyhnete všem produktům vyrobených z této chemické sloučeniny! Při přípravcích silné vůně buďte podezřívaví, raději si je nekupujte! Vždy si přečtěte složení produktu (obvykle ho najdete pod názvem „Ingredients“, ale podezřivé mohou být také slova jako „Fragrance“ alebo „Parfum“). Na pomoc jsme pro Vás připravili malý tahák, který najdete na konci naší serie – můžete si ho i vytlačit, nakolik se vejde i do Vaší kapsy. Takto ho můžete mít stále s sebou a cítit se díky němu bezpečně.

Děkuji za Vaši ctěnou pozornost a přeji Vám příjemný zbytek dne bez chemikálií,

Andrea Vargová
Mýdlová víla

PS.: Je mi ctí, že se učíte ode mne, pokud byste však měli zájem o více informací, najdete je na následujících webových stránkách: http://cosmeticsdatabase.com, a http://ewg.org