Syntetická barviva
Používají se jenom proto, aby zvýšili přitažlivost produktů, žádnou jinou funkci nemají. Jsou levné a zákazníka lehce oklamou svým přitažlivým zevnějškem. Pravděpodobně Vám nikdy ani nenapadlo, jaké nebezpečí skrývá v sobě obal a v něm zákeřně se ukrývající chemická sloučenina, která se skrývá pod honosným názvem tělové mléko.
Oklamou Vás dvakrát!
Pomocí barviva vypadá výrobek atraktivně a luxusně, jenže právě takto je zákazník oklamaný až dvakrát: za prvé nízkou kvalitou a za druhé předpokládá, že drahý výrobek, který si zakoupil, musí být jednoznačně i kvalitní.
Nejvíce jste ohroženi, pokud používáte rtěnky, barevné balzámy na rty, lesky na rty a konturovací tužky, protože v těchto případech, i když neúmyslně, značné množství těchto barviv i zkonzumujete.
Klinické testy dokazují, že syntetická barviva používaná pravidelně ve velkém množství mohou být příčinou škodlivých procesů, jako jsou např. rakovinové onemocnění. I pokusy na zvířatech bylo dokázané, že téměř každá z těchto látek je rakovinotvorná. Je nejlepší vyhýbat se jim úplně, což je však téměř nemožné, jelikož v současnosti obsahují barviva nebo parfémy téměř všechny výrobky.
Existují i přírodní barviva, které jsou rostlinného, případně minerálního původu. O nich se můžete dozvědět více v samostatném příspěvku v našem blogu.
Zisk je boj o život a smrt, který se vyhrocuje na regálech obchodů. Čím je obal zboží vyzývavější a svůdnější, o to pravděpodobněji se dostane do nákupního košíku nic netušícího zákazníka.
„Nakonec si vypijete ten jed i tak jenom Vy”
Toto však výrobce nezajímá ani nejméně, protože oni se už připravují na uvedení dalšího smrtícího produktu na trh. Použití některých barviv se potravinářský průmysl velkým obloukem vyhýbá, zatímco v kosmetických přípravcích je používají bez mihnutí oka s konstatováním: „však je i tak nesníte”. To, že se do Vašeho organismu dostanou přes pokožku, už nikoho nezajímá! Regulace vztahující se na jejich použití není celkem jednotná: zatímco je např. chinolin žlutý (E104 C.I.47005) v EU povolený, v Japonsku, Norsku a USA je jeho použití zakázané.
Barviva musí být podle norem INCI označené písmeny CI a 5 místným číselným kódem (takto je hledejte i mezi složkami kosmetických přípravků), v potravinách jsou označené pod známými označeními jako „E-čka”.
Mimořádně nebezpečné jsou (vytlačte si je):
- E102 tartrazin (žlutá) C.I. 19140 – alergie, astma, kopřivka, migrény
- E123 amarant (červená) C.I. 16185 – genetické poruchy, rakovina
- E124 košenilová červená C.I. 16255 - alergie, onemocnění dýchacích cest
- E127 erytrozin (červená) C.I. 45430 – poruchy chování, problémy nervového systému, alergie
- E128 červeň C.I. 18050 - alergie
- E129 červená alura C.I. 16035 – alergie, hyperaktivita, rakovina
- E131 patentní modrá C.I. 42051 – alergie, rakovina
- E132 indigotin C.I. 73015 – alergie, rakovina
- E133 zářivá modrá C.I. 42090 – alergie, rakovina
- E142 zeleň C.I. 44090 – rakovina
Kosmetické přípravky, ve kterých se nacházejí nejčastěji: barvy na vlasy, sprchové gely, krémy na tvář, šampony, kondicionéry a všechny takové produkty, které jsou přehnaně barevné. Nejlépe uděláte, když se všech kosmetických přípravků plných syntetických barviv a vonných látek zbavíte ještě dnes a postaráte se tak o zdraví Vaší pokožky!
Děkuji za Vaši ctěnou pozornost!
Přeji Vám krásný zbytek dne bez chemikálií,
Andrea Vargová
Mýdlová víla