Sbohem DEA, MEA, TEA!

„To si už nemůžeme umývat ani jenom vlasy?!"

nebo také sbohem DEA, MEA, TEA!

Samozřejmě, že si je mýt můžete, není však jedno, čím! Cílem večerní relaxační koupele nebo sprchy po náročném dni je kromě toho, že se uvolníte i to, abyste odstranili z Vašeho těla usazeniny, které se na něj ukládali během celého dne a abyste se mohli opět cítit čistě a svěže.



Vaše tělo je čisté bohužel jen naoko – na tělo jste si totiž právě nanesli mnohem více toxických látek, než byste si mysleli!


Mezi tyto „zákeřné spojence“ patří i chemikálie s názvem DEA (Diethanolamine), MEA (Monoethanolamine) a TEA (Triethanolamine), které jsou určené na nastavení hladiny Ph daného produktu: resp. přispívají k vytvoření bohaté textury krémů a tělových mlék. V šampónech a jiných pěnových produktech jako např. pěny do koupele, sprchové gely, přípravky na čištění tváře jsou přítomné jako látky, které vyvolávají pěnění. V minulosti bylo v rámci různých studií dokázané, že samy o sobě nejsou nebezpečné, avšak v případě, pokud se smíchají s dusitany, které se často používají jako konzervační látky, vznikají nitrozaminy, které už i v malém množství mohou vyvolat vznik nádorových onemocnění.

Nitrosodiethanolamine (NDEA) se přes pokožku lehko vstřebá do organismu a zvyšuje riziko vzniku rakoviny ledvin, žaludku, jícnu nebo jater, má také negativní vliv na činnost hormonálního systému. A takto vznikají problémy...



Na etiketě výrobku totiž nikdy nebude konkrétně uvedené, zda obsahuje nitrozaminy nebo ne. V rámci jedné studie byla jejich přítomnost prokázaná až při 40% řasenek a očních tužek a to i přesto, že jako konzervační látky by se mohly používat jenom v takové míře, která je nevyhnutná z technického hlediska produkce – jelikož se jedná o jedovatou látku… Při kontrole s náhodným výběrem produktů, se v nich nacházeli v těchto „extrémních” množstvích z důvodu jejich neprofesionálního použití.


Pokud by toto nebylo dostačující, musíme konstatovat, že současné studie jsou vůči těmto složkám ještě méně tolerantní. Při výzkumech na zvířatech bylo dokázané, že sloučeniny DEA jsou rakovinotvorné, takže není možné úplně vyloučit, že způsobují podobné onemocnění i u lidí. Toto však ještě stále není všechno! Výrobci šamponů totiž chtějí jít také „na jistotu“, proto do lahviček dostávají ještě více látek podporujících pěnivost produktu i o tomto si povíme za chvilku více!
Pamatujete si je ještě? Doufám, že jste se jich už zbavili!

Sloučeniny DEA a jejich různé deriváty mohou způsobovat různé iritace pokožky a očí, ale i další alergické záněty pokožky, jako např. kontaktní dermatitida.

Toto onemocnění je zapříčiněno kontaktem pokožky s takovými látkami, které mohou v částech, kde dochází k přímému kontaktu iritující látky s pokožkou vyvolávat vyrážky, zarudnutí pokožky a svědění. Tento druh onemocnění je velmi častý a může vzniknout už i v dětství, jelikož ani děti nejsou chráněny vůči látkám způsobujícím iritaci pokožky.

V době, když se zjistilo, že DEA a její deriváty jsou rakovinotvorné, se výrobci rozhodli, že budou namísto látky Cocamide DEA používat látku Lauramide DEA – ani toto se však v praxi neosvědčilo a na základě pozitivního tlaku ze strany neziskových organizací byli nuceni tuto látku stáhnout z výroby stále většího počtu šamponů. (Cocomide DEA se získává z kokosových ořechů, s přidáním Diethanolaminu).

Na závěr jedna „pikoška”: o Triethanolamině zde ještě nepadla zmínka. Jeho funkce je podobná jako funkce výše uvedených látek, tato se však nejčastěji nachází v krémech na tvář, tělových mlékách, šminkách (hlavně v řasenkách), nachází se však také v šamponech a produktech určených pro batolata. A nyní přichází na řadu velká řečnická otázka:
Proč se vlastně používá s takovou oblibou při výrobě řasenek, očních stínů, očních krémů, když může způsobit iritaci očí a může případně vést i k poškození zraku?

Složky, které mohou obsahovat DEA:


Děkuji Vám za pozornost a nezapomeňte: nestačí jenom číst, dělejte si i poznámky!

Přeji Vám krásný zbytek dne bez chemikálií!



Andrea Vargová
Mýdlová víla