Přirozená ochrana proti pocení
Zabraňte pocení namísto aluminiových solí přirozeně – přirozenou cestou!
V naší kultuře, ve které je upravený zevnějšek základním předpokladem, je samozřejmostí, že vůni potu netolerujeme na sobě ani na nikom jiném.
Proto na sebe každé ráno nanášíme deodoranty a přípravky proti pocení. Rozdíl mezi nimi je, že deodoranty zneškodňují bakterie zapříčiňující nepříjemné vůně, zatímco přípravky proti pocení zastavují pocení jako takové, resp. snižují jeho intenzivnost.
Jsou dostupné už i produkty, které Vám zabezpečí 24-48-72 hodinovou „ochranu“. Zamyslete se tedy nad tím, jaké množství „chemie“ je potřebné k tomu, abyste tento jinak přirozený proces zablokovali až na takto dlouhý čas.
Deodoranty a přípravky proti pocení obsahují i několik nebezpečných látek.
...parabeny, propylenglykol, triclosan, sodium laurel sulfate, syntetické vonné látky a ne- posledním řadě aktivní složky: deriváty hliníku, jako např.:
- Aluminum chloride
- Aluminum zirconium tricholorohydrex glycine
- Aluminum chlorohydrate
- Aluminum hydroxybromide
Převážná většina lidí používá přípravky proti pocení, aby překrývali nepříjemné vůně anebo snížili míru pocení.
Náš organismus produkuje pot nepřetržitě, v určitých obdobích se však jeho produkce zintenzivní. Funkcí potu je, aby chladil tělo v případě, že nám je teplo; ve stresu („ v horoucích situacích”) se potu produkuje více, resp. i detoxikuje (detoxikoval by). Toxické látky, které se zadržují v těle, působením přípravků proti pocení nemají možnost dostat se z těla ven, proto v něm nadále cirkulují a hromadí se. V případě, že tento koloběh přetrvává dlouhodobě, může dojít např. k vzniku Alzheimerovy nemoci nebo rakoviny.
Na podpazuší si každý den nanášíme přípravky proti pocení s obsahem hliníku – toto může vést i ke vzniku rakoviny prsu (i u mužů!)
Výzkumy dokázali, že tkanivo prsního svalstva s obsahem hliníku (v oblastech blízko podpazuší) je evidentně větší, jako v ostatních vnitřních partiích. (Více informací najdete zde).
Ke zvětšení dochází „díky“ genotoxickým vlastnostem hliníku: poškozuje totiž DNA a způsobuje mutace, např. může vést i ke vzniku rakoviny.
Světová zdravotnická organizace (WHO) už v roce 1993 uznala, že existuje propojení mezi nahromaděním hliníku v těle a vznikem Alzheimerovy nemoci, další organizace (The Agency for Toxic Substances and Disease Registry) zjistila, že hliník může při jeho velké koncentraci vést ke vzniku problémů dýchacího ústrojí a nervového systému. Kromě toho hliník zabraňuje vstřebávání vápníku, čeho následkem může dojít k úbytku kostní hmoty.
Působí následovně: iony hliníku se dostávají do buněk, kde “nabobtnají” a ucpou je, čímž zabraňují průchodu potu v případě, že se chce dostat na povrch pokožky. Toto však netrvá dlouhodobě (v závislosti od toho, kdo se jak potí), protože účinky ionů hliníku se časem snižují.
Proto je někdy potřebné natírat se i několikrát denně a právě z tohoto důvodu se výrobci snaží vyvíjet přípravky proti pocení zabezpečující co nejdelší ochranu proti pocení.
Přípravky proti pocení dostupné v obchodech obsahují 10-25% aktivních látek...
V případě, že se rozhodnete skončit s používáním deodorantů s obsahem hliníku resp. těchto přípravků proti pocení, musíte být připraveni na to, že Váš organismus se ihned chopí příležitosti - už nebude mít ucpané póry - a začne s detoxikací plnou parou.
Jednoduše řečeno: může se např. stát, že se budete muset koupat nebo sprchovat i několikrát za den, dobrou zprávou však je, že tato reakce těla není dlouhodobá – takže se v žádném případě nevzdávejte!
TIP: Alternativy a recepty na přirozenou ochranu proti pocení:
1. Velmi jednoduchý a neskutečně účinný práškový deodorant V uzavíratelné nádobě smícháme 1díl sody bikarbony se šesti díly kukuřičného škrobu. Po zavření je důkladně zamícháme tak, aby se ingredience úplně smíchali. Hotovo! Používejte deodorant tak, jako kdyby to byl pudr: každé ráno (nebo kdykoliv během dne) si s ním natřete podpazuší. Deodorant můžete provonit čistými 100 % -ními esenciálními oleji, avšak pouze s mírou – pár kapek je více než dost; pokožka podpazuší je velmi jemná, proto raději s takovými esenciálními oleji jako je např. skořice, neexperimentujte! Existují i jiné antibakteriálně působící esenciální oleje (rozmarýn, šalvěj, meduňka lékařská, čajovník), i tyto účinně napomáhají při eliminaci „zápachů“, můžete však použít jakýkoli esenciální olej. U lidí s citlivou pokožkou může soda bikarbona vyvolat iritaci, proto před její aplikací na pokožku vykonejte kožní test.
2. Práškový deodorant 2. 100 g sody bikarbony 100 g kukuřičného škrobu Několik kapek čajovníkového oleje (100%- ního!) 2 bobkové listy zamícháme a vložíme do kelímku. Tuto směs natírejte na vlhké podpazuší.
3. Krémový ošetřující deodorant Ingredience: 50 g kokosového oleje (kokosové máslo)nebo bambucké máslo 50 g kukuřičný škrob 50 g soda bikarbona Všechny tři ingredience vložte do menšího hrnce a ohřívejte tak dlouho, dokud se úplně nesmíchají. Toto je nutné hlavně z důvodu tuhé konzistence kokosového oleje (rozpouští se cca nad 25 stupňů). Nakonec nalijte směs do takové nádoby (třeba do prázdného kelímku od krému), ze kterého můžete deodorant lehce používat a nanášet. Počkejte, až směs vychladne, můžete ji vložit třeba i do ledničky, zkrátíte si tím čas přípravy. Hotovou krémovou masu aplikujte místo antiperspirantu. V létě ji skladujte v ledničce, jinak se rozpustí!
4. Koloidní stříbro Dostupné v lékárnách – jedná se o přírodní antibiotikum, antibakteriální roztok, proto je vhodné i na zamezení pocení. Nalijte ho na vatový tamponek a natřete s ním podpazuší. + V čem se může ještě hliník nacházet? (Sledujte pozorně etikety, na kterých jsou uvedené přísady!)
- Šampony proti lupům (sulfát magnezia a hliníku)
- Šminky (hliníkový prášek v třpytivých očních stínech, atd..)
- Zubní pasty
- Léky (analgetika, antacidy)
- Potravinářské přísady (krájené sýry, prášky na pečení)
- Barviva
- Mléka na opalování (oxid hlinitý)
- Hliníkové nádoby (při vyšší teplotě se může uvolnit hliník, který se dostane do jídla)
- Konzervy
Přeji Vám krásný zbytek dne bez chemikálií,
Andrea Vargová
Mýdlová víla
P.S.: Užitečné odkazy:
http://www.hbci.com/~wenonah/hydro/al.htm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17629949 - článek o možné souvislosti hliníku a rakoviny prsu http://www.cosmeticsdatabase.com/ingredient/700324/ALUMINUM_POWDER/
http://www.cosmeticsdatabase.com/ingredient/700313/ALUMINUM_CHLOROHYDRATE/