Odhalíme nejstráženější tajemství kosmetického průmyslu III. část
Naše každodenní kosmetické přípravky- metyl, etyl, propyl, butyl, izopropyl, izobutyl, pentyl,fenyl a benzyl.
Metyl-, etyl -, propyl-, butyl-, izopropyl-, izobutyl-, pentyl-, fenyl- a benzylparabeny.
Parabeny se vyskytují v mnoha verzích (metyl-, etyl -, propyl-, butyl-, izopropyl-, izobutyl-, pentyl-, fenyl- a benzyl-), nakolik jsou levné a účinné, využívají se s oblibou jako konzervační látky v kosmetických přípravcích, jako například:
- šampóny,
- kondicionéry,
- deodoranty,
- prostředky na opalování,
dokonce se nacházejí i ve složkách tzv.přírodní kosmetiky. Když se podíváte na obal běžných kosmetických přípravků, až 90% z nich obsahuje některou formu těchto látek, výrobci chemikálií s nimi při výrobě vůbec nešetří: existují produkty, ve kterých se najednou nacházejí i 3-4 druhy parabenů současně.
Zabraňují množení různých mikroorganismů a významně prodlužují trvanlivost produktu. Díky těmto konzervačním látkám se kosmetické produkty můžou skladovat na regálech prodejen celé měsíce, ale také se může stát, že krém , který se Vám zakutálel pod skříň před třemi lety můžete ještě stále použít.
Výzkumy prokázali, že po natření pokožky krémem obsahujícím tyto konzervační látky…
...jsou parabeny prokazatelné v krvi už po několika hodinách, což znamená, že se natřením na pokožku skutečně vstřebávají do těla. Na jejich účet je možné připsat vznik vážných alergických reakcí, různé podráždění pokožky, hlavně při produktech s prodlouženým účinkem, které používáte pravidelně, jako např. tělové mléko ( 24 hodinová hydratace- je Vám to známé?),nebo krémy na tvář.
Podle tvrzení konzervační a ostatní chemické látky obsažené v produktech garantovaně rozmazlují Vaši pokožku během 24 hodin, pravdou však je , že se do krvi vstřebávají rychleji ,než kdyby jste je snědli.
Prokázalo se také, že parabeny ovlivňují činnost hormonálního systému a souvisí i se vznikem rakoviny- především rakoviny prsu. Po vstřebání se do těla si osvojí mechanismus fungování estrogenů, čím naruší hormonální systém a takto často způsobují rakovinu prsu a to nejenom u žen!
Muži můžou počítat s nižším počtem spermií jako i s poklesem testosteronu. Navzdory tomu se používají už desetiletí.
Důležité: Nařízení EÚ s č. 358/2014/EU ze dne 9.dubna 2014 zakazuje používaní izopropyl-, izobutyl-, fenyl-, benzyl- a pentylparabenů při výrobě kosmetických výrobků vyráběných od 30. října 2014, resp. distribuci výrobků obsahujících tyto sloučeniny od 30.června 2015. Nařízení EK č. 1004/2014/EU ze dne 18.září 2014 omezuje použití butyl- a propylparabenů. Snižuje jejich maximální povolenou koncentraci v kosmetických přípravcích, resp. zakazuje jejich použití v přípravcích určených na ošetření pleti, která je zakrytá plenkou u osob mladších než 3 roky. Obsahu tohoto nařízení je potřebné
přizpůsobit výrobu výrobků od 16. dubna 2015, na distribuci výrobků se vztahuje až od 16. října 2015. Otázkou však je, proč došlo k tomuto rozhodnutí až nyní. Podle tohoto nařízení se parabeny nemůžou považovat za bezpečné, protože ovlivňují činnost endokrinního systému. Magazín CosmeticIngredietsReview se už ve svém sumárním hodnocení, které se týká parabenů z roku 2008 odvolává na výsledky z roku 2002-2003, které dokázaly vlastnosti parabenů ovlivnit činnost hormonálního systému, tento sumář však i přes to považoval tyto sloučeniny za bezpečné. A proč nabývají účinnost tyto nařízení až nyní? Ne proto, že by byly tyto produkty do dne získání jejich účinnosti bezpečnější, než jsou nyní….Ale proto, že kosmetické společnosti používající parabeny potřebují čas na to, aby při uvedení nových výrobků na trh měli čas i na prodej svých „starších“ výrobků.... Doufáme, že si je nekoupíte právě Vy! V případě, že máte tyto výrobky doma, nepoužívejte je.
Nezapomeňte: důležité je i množství - trošku z toho, trošku z toho, každý den, týden, měsíc v roku, toto je ten skutečný problém! Nejúčinnější ochranou je, když do svého těla dostanete co nejméně chemikálií ať už zvenku nebo zevnitř.
Vezměte rízení do vlastních rukou a nevěřte reklamám!
Když se i Vy odhodláte skončit se životem plným chemikálií, nějaký čas bude trvat, než si Vaše pokožka vydechne a opět začne správně fungovat. Doslova ze sebe vyvrhne všechny jedy, které můžou navodit i extrémní situace, např. akné, rychlé maštění vlasů, svědění, kopřivku, ale i mimořádně citlivou pokožku... Dejte své pokožce čas vydechnout si, buďte trpěliví: nevzdávejte se, uvidíte, že se to oplatí!
Metylparaben je zodpovědný za předčasné stárnutí pokožky, obzvlášť když je vystavené UV záření. Byli by jste si mysleli, že i krémy proti předčasnému stárnutí pokožky ho obsahují? Proč, mě se raději neptejte...
Je těžké vyhnout se parabenům-ale není to nemožné. Cokoliv si kupujete, vždy si přečtěte složení produktu a selektujte. Když ve složení najdete paraben, nekupujte ho!
Nejlépe uděláte, když ještě dnes vyhodíte všechny sprchové gély obsahující umělá barviva a syntetické esenciální látky a začnete se starat o zdraví Vaší pokožky!
Děkuji za Vaši ctěnou pozornost!
Přeji Vám pěkný den bez chemikálií,
Andrea Vargová
Mýdlová víla