Fluór
Je Vaše fluoridová zubní pasta prospěšná, nebo spíš škodlivá?
Od dětství nás učí, abychom si umývali zuby alespoň dvakrát denně, případně když je to možné, nejlépe po každém jídle, podle možnosti zubní pastou s obsahem fluóru, protože má pozitivní účinky na naše zuby a pomáhá předcházet tvorbě zubního kazu.
Pravdou však je, že převážná část účinných látek obsažených v zubních pastách jako např. fluorid, triclosan, peroxid vodíku může mít rakovinotvorné účinky, mohou způsobovat otravu a poškozovat zuby.
V dospělosti jsme už vyrostli z věku, kdy zubní pastu polykáme...
...nadále jsme však vystaveni možné toxikaci, jelikož látky se přes sliznici ústní dutiny vstřebávají rychle a účinně, protože takto se dostanou do krve, mozku a dalších orgánů nejrychleji. Vzpomeňme alespoň jeden dobrý příklad: květinové esence Bach je také potřebné aplikovat tak, že je nakapeme do úst, podobně je to i při homeopatikách, které se umísťují také pod jazyk.
Bohužel i v tomto případě jsou však nejohroženější děti, protože oni si často nejenom umývají zuby, ale zubní pastu i spolknou. Básnickou otázkou tedy nadále zůstává, proč se snaží vyrobit zubní pasty s příchutí jahody, se třpytkami, v růžové podobně s příchutí cukrové vaty takové přitažlivé, protože jsou v podstatě jedovaté!
Tuba zubní pasty s objemem 100 ml může obsahovat takovou dávku fluoridu, která může být pro menší děti smrtelnou!
Jsou země (např. USA) ve kterých etikety na obalu zubní pasty upozorňují na možné toxické působení těchto přípravků – u nás se s podobnými upozorněními nesetkáváme, ani přesto, že se jedná o stejnou značku pasty a nachází se v ní stejné množství fluoridu.
Úkolem látek obsažených v zubních pastách je, aby zuby čistily, zničily bakterie nacházející se v ústní dutině, osvěžily dech a vybělily zuby.
Jak je v současnosti zvykem i v tomto případě je důraz „na obale”: co nejnápadnější barevné lákavé obaly, podle možnosti křiklavě fialové barvy s modrými vlnami ukrývají „zázračné zubní pasty”, které výborně pění a evidentně vybělí Vaše zuby (alespoň to tak slibují), přičemž zabezpečují Vašim zubům 12 hodinovou ochranu.
Možná si ani nekupujeme zubní pastu, spíš pocit bezpečí: myslíme si, že když si umyjeme zuby konkrétní zubní pastou, budou naše zuby v bezpečí.
Raději se však podívejte na to, jaké aktivní a neaktivní účinné látky se skrývají v tubě Vaší zubní pasty!
Fluorid
Fluorid se doporučuje na posilnění zubů a proti tvorbě zubního kazu. Pravda však je, že zuby není možné posílit tímto způsobem, posílit je můžeme výlučně žvýkáním tvrdších jídel nebo potravin (např. žvýkáním mrkve).
Zuby přece neděláme trvanlivými pomocí zubních past s obsahem fluoridu, vždyť zubní pasta je jenom pomůckou na čištění zubů.
Fluorid sodný, který se nachází v zubních pastách je složkou, která se nachází také v jedech na potkany a šváby...
Jaká souvislost může být mezi zubní pastou a jedem na potkany?! Nadměrné užívání fluoridu může navíc vést i k fluorizaci zubů. V takovém případě se zuby zbarvují, vytvoří se na nich v méně závažných případech bílé, ve vážnějších případech hnědé skvrny (a to i na mléčných zubech!).
Triclosan
Jedná se o antibakteriální syntetickou konzervační látku, používá se kvůli její antibakteriálním a fungicidním účinkům. Zničí však kromě škodlivých i užitečné bakterie; může vyvolat alergické reakce a snižuje obranyschopnost organismu vůči infekcím. Dalšími nebezpečnými konzervačními látkami, které už byly zmíněny, jsou parabeny.
Peroxid vodíku
Je látkou zodpovědnou za bělící účinky zubních past. Je velmi účinný, proto ho používají i při výrobě papíru, barev na vlasy, nachází se i v prášcích na praní a v různých čisticích prostředcích. Jeho pravidelné používání silně poškozuje zubní sklovinu.
SodiumLaurylSulfate
O jeho škodlivých účincích jsme už mluvili. Je zodpovědný za pěnivost. Působí iritující a může zapříčinit tvorbu drobných ran v ústní dutině.
Sacharin Sodný
Je umělým sladidlem, které může způsobovat rakovinu. Může také vyvolat alergické reakce.
PVM/MA Kopolymer
Je fixační látkou vyrobenou na bázi umělé hmoty, kromě zubních past se nachází i v lacích a gelech na vlasy. V případě zubních past je zodpovědný za fixaci triclosanu na zuby, čím se zabezpečí celodenní ochrana poskytovaná zubní pastou.
Propylenglykol
Je hydratační látkou. Může způsobit iritaci očí a pokožky.
Umělá barviva
Způsobují poruchy chování, vyvolávají alergické reakce, bolesti hlavy, astma.
- Soda bikarbona s 1 až 2 kapkami mátového esenciálního oleje
- směs proti zubnímu kameni: 1 čajovou lžičku jablečného octu vmíchejte do 2 dl vody – aplikujte po umytí zubů
- dobrý zubní kartáček a zubní niť (samozřejmě ne jako náhrady zubní pasty)
Přeji Vám pěkný den bez chemikálií,
Andrea Vargová
Mýdlová víla
PS:
http://www.fluoridealert.org/dental-fluorosis.htm
http://www.cosmeticsdatabase.com/ingredient/706065/SODIUM_FLUORIDE/
www.ewg.org