
Voda, náš poklad – jak ji chráníme?
I když je na Zemi mnoho vody, množství, které může člověk zužitkovat, je podstatně menší: sladká voda tvoří pouhých 2,5 %, z ní pouze 0,3 % je pro nás dostupná. Její šetření je proto mimořádně důležité.
Šokující údaj, ale v Evropské unii spotřebuje jeden člověk průměrně 150 litrů vody denně. V rozvojových zemích z tohoto množství připadá na hlavu jenom zlomek, například v Mosambiku je to pouze 10 litrů! Nesmíme si myslet, že pokud máme dostatek vody, můžeme s ní plýtvat. Na světě totiž rapidně mizí zásoby použitelné, kvalitní vody, i u nás má své limity. Naše chování ovlivní osudy a životy našich dětí, vnoučat.
Chtěla bych se s vámi podělit o pár užitečných tipů na šetření vody.
Šetření v koupelně
- Na denní hygienu se spotřebuje enormní množství vody. Místo koupele zvolte sprchování! Při koupání použijeme cca 160 litrů vody, zatímco pro 5 minutové sprchování přibližně 60 litrů. Navíc je sprchování i zdravější, hygieničtější a osvěžující.
- Při sprchování, mytí vlasů, čištění zubů či holení vždy zavřete kohoutek, než se namydlíte, nanesete šampon nebo se umyjete. Při čištění zubů používejte pohár!
- Zatímco čekáte na teplou vodu, může vytéct několik litrů vody. Nepromarněte ji, pod kohoutek nebo sprchu položte kbelík, takto zachycenou vodu můžete potom použít k mytí podlahy nebo třeba i ke spláchnutí toalety.
- Na baterie můžete namontovat úsporný perlátor (šetřič vody), který tekoucí vodu obohatí vzduchem. Kvůli velkému tlaku si nevšimnete žádný rozdíl – o to víc však na faktuře za vodu!
- Dalším velkým vodožroutem je WC: při každém spláchnutí můžeme spotřebovat 7-9 litrů vzácné pitné vody! Je to obrovský luxus. Je dobré namontovat splachovač, u kterého můžeme sami regulovat množství použité vody, takto můžeme množství vody při jednom spláchnutí snížit až na 5 litrů. Ještě lepším řešením je nádrž, která při spláchnutí použije vodu, která již byla použita při mytí rukou.
- Z hlediska ochrany životního prostředí je důležité i to, abyste používali ekologické čisticí prostředky, ty představují pro čističky vody mnohem menší zátěž.
- Pračku vždy naplňte co nejvíce, a pokud ji nastavíte pouze na potřebnou teplotu, ušetříte i energii. Například nepříliš znečištěné šaty, nošené při práci v kanceláři, stačí prát při teplotě 40 stupňů.
Tipy do kuchyně
- Velké množství vody můžeme ušetřit i při mytí nádobí. Myčku nádobí zapněte pouze tehdy, když je opravdu plná. Nádobí před tím není třeba oplachovat, stačí očistit od větších zbytků.
- Pokud myjete nádobí ručně, nedělejte to pod tekoucí vodou, tak byste spotřebovali mnohem víc vody. I oplachování můžete provést napuštěním čisté vody do umyvadla, takto jí stačí mnohem méně.
- I zeleninu a ovoce můžete čistit místo tekoucí vody v misce s čistou vodou, použijte k tomu kartáček.
- Hodně vody může zbytečně vytéct i v létě, zatímco čekáte na studenou vodu. Zachyťte tuto vodu do misky a můžete ji použít k zalévání květin. Dalším možným řešením je dát láhev vody do chladničky.
- Při vaření čaje a kávy předem vyměřte potřebné množství vody. Pro mnohé je zbylá voda, kterou takto automaticky jedním pohybem vylijete do umyvadla, hotovým pokladem.
- V zájmu ochrany kvality vody je důležité i to, abyste zbytky jídel nebo použitý olej v žádném případě nevylévali do odtoku! Zbytky jídel mají místo v odpadkovém koši v sáčku (samozřejmě, i tomu bychom se měli vyhýbat), použitý olej zase můžete odevzdat na čerpacích stanicích, ale odběrná místa jsou i v některých obchodech.
Tipy v zahradě, na dvoře
- Správným zavlažováním můžete ušetřit spoustu vody – a peněz. Zalévejte večer nebo brzy ráno, protože v denním vedru se voda velmi rychle vypaří. Zalévejte stonky rostlin, ne celé rostliny, na rozdíl od zavlažování rozprašovačem, je kapání mnohem ekologičtějším řešením.
- Pokud nechcete pitnou vodu vylít na zahradu, pořiďte si bazén na zachytávání dešťové vody nebo sud! Dbejte na to, abyste ho v suchém období zakryli, aby se voda neodpařovala, případně aby do ní nespadla zvířátka.
- Zde však možnosti nekončí: vhodným přikrytím půdy můžete zabránit odpařování vody, zde hovoříme například o mulčování. Trávu není třeba sekat často ani příliš na krátko – pokud jsou stébla trávy delší, lépe zakrývají půdu, která tak méně vysychá. Navíc méně častým kosením šetříte také energie.
- V dnešní době lidé každou volnou plochu betonují, je to neskutečně škodlivé! Beton do sebe přes den vsákne teplo, které potom v noci ze sebe vyzařuje, bez rostlin není vypařování, není hmyz, včely. Navíc, pokud najednou spadne velké množství srážek, zaplaví se sklepy, ve městech po takové sprše často stéká voda po cestách, která se nemá jak dostat do půdy. Raději zasejte trávu, zasaďte květiny, a kde je to nezbytné, např. na příjezdové cestě, položte dlažební kostky nebo štěrk.
- K mytí zahradního nábytku nepoužívejte hadici, ale raději kbelík naplněný vodou a hadřík, takto použijete pouze zlomek vody.
- Také ruční mytí auta je mnohem šetrnější a levnější.
Pokud tyto nápady pomalu, postupně zavedete do svého každodenního života, nejenom, že pomůžete naší Zemi, ale jejich účinky pocítíte i ve své peněžence!
Pokud máte nějaké užitečné tipy na šetření vody, podělte se s námi o ně! ?
Připomínky
Pro přidání komentáře musíte být přihlášení!