Víte, kolik chemických látek obsahuje Váš oděv?

víte, kolik chemických látek obsahuje váš oděv? Několikrát jste už ode mě slyšeli, kolik druhů chemických látek mohou obsahovat Vaše kosmetické přípravky, a že po vniknutí do Vašeho těla mohou způsobovat podráždění na povrchu pokožky a tím poškozovat Vaše zdraví. Méně už slýcháváme o tom, jaké nebezpečí v sobě skrývají textilie, které se dotýkají naší pokožky.

Všichni víme, jakou nepříjemnou chemickou vůni má nové oblečení v obchodech, a možná, že se i Vám stalo, že některé oblečení způsobilo Vaší pokožce svědění, zarudnutí a vyrážky, třeba už i po jednom vyzkoušení.

Zde je 5 nejdůležitějších věcí, které byste měli vědět o temné stránce oděvního průmyslu:
  1. na 2,4% celkové orné půdy na světě se pěstuje bavlna, které značné množství pochází z geneticky modifikovaných (GMO) semen.
  1. k výrobě jednoho bavlněného trička nebo riflí je třeba vypěstovat 1 kg bavlny, na jehož zalévání se spotřebuje téměř 20 tisíc litrů vody.
  1. pěstování bavlny a textilní průmysl jsou mimořádně náročné na chemické ošetřování: používá se téměř 2000 druhů chemických látek- nejenom k výrobě bavlny, ale i na změkčení vláken, mazání, barvení, konzervování barev a dosažení nepromokavosti.
  1. v nejvyspělejších regionech světa se chemická odpadní voda často dostává ven ze závodů a průmyslových zón nepročištěná.
  1. velká část oděvů a jiných textilií, které jsou vyrobeny ze surovin z Dálného východu nebo Ameriky, bohužel neprojde náhodně prováděnými kontrolami: našlo se v nich několik chemických látek, které jsou zakázané v Evropské unii např. nonylfenol ethoxylát (NPE), který má vliv i na fungování hormonálního systému.

Zní to děsivě, že?

Co můžete udělat, abyste snížili dopad škodlivých účinků, které Vás ovlivňují?

  • Pokud je to možné, vyberte si produkty, které jsou vyrobeny v EU: oděvy, bytové textilie, které jsou vyrobené z ekologických textilií, biobavlny nebo recyklovaných látek z umělých vláken. Jejich ochranné známky hledejte při nákupech.

  • Na základě výzkumů bylav několikrát praných oděvech zjištěna hladina chemických látek výrazně nižší nebo nebyla prokázána, než v úplně nových. Nové oblečení, ložní prádlo nebo textilie, které se přímo dotýkají Vaší pokožky, před použitím v každém případě vyperte.

  • Pokud si nové oblečení nekupujete až tak často, nejenom, že ušetříte, ale snížíte svoji ekologickou stopu a chemická zátěž pro Váš organismus ne bude tak velká.

  • V oděvech, které jsou tmavější barvy, jsou naměřeny vyšší hodnoty koncentrace chemických látek ve srovnání se světlými. Z tohoto důvodu odborníci doporučují, abyste i Vaše malé děti oblékali do oblečení, které má světlé barvy a tím snížili riziko, které je způsobeno kontaktem škodlivých chemických látek s pokožkou.

  • Buďte opatrní zejména při výběru spodního prádla, dejte přednost raději světlým barvám a před prvním použitím uděláte nejlépe, pokud ho alespoň dvakrát vyperete při vhodné teplotě.


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s Vašimi známými, aby si ho mohli přečíst i oni.

Připomínky

Pro přidání komentáře musíte být přihlášení! Zde se můžete přihlásit

Ceníme si Vaši věrnost!

Období slev v procentech skončilo, protože chceme, abyste jako člen Manna klubu získali nenapodobitelnou péči a ještě více výhod. Manna klub jsme vytvořili právě proto, aby byly nabídky, které jsou pro Vás připraveny, co nejpřehlednější.

Zjistěte více