Poklady zimy, na které nesmíme zapomínat
poklady zimy, na které nesmíme zapomínat

Poklady zimy, na které nesmíme zapomínat



Podzimní ovocná sezóna již brzy končí a v zimě, pokud chceme jíst čerstvé ovoce, jsou naše možnosti skutečně omezené. Mnozí jsou v tomto období až do jara odkázáni na jablka a tropické ovoce nebo konzumují ovoce přivezené ze vzdálenosti několik set kilometrů, neadekvátní ročnímu období. Přitom existuje i několik druhů ovoce, které je konzumováno pouze zřídka a je neprávem potlačováno do úzadí. Jde o druhy, které v našem podnebí dozrávají s příchodem chladného počasí a které se dají dlouho skladovat. Podívejme se, kterými zdravými lahůdkami můžeme osvěžit svůj jídelníček na konci podzimu / v zimě! 

Ošklivá, ale chutná: mišpule

 

Ovoce mišpule není velmi pěkné, má zvláštní konzistenci, ale je chutné a zdravé, navíc se dá použít na mnoho způsobů. Sbírá se v říjnu - listopadu, kdy ho už "přešel mráz". Dozrává po sklizni, svou sladkou chuť a kašovitou konzistenci získává během skladování. Tehdy se jeho kůra stane tenčí a snadno odstranitelnou.

 

Je příbuznou jablek, má významný obsah vitamínu C a pektinu. Díky tomu příznivě ovlivňuje trávení, je také vynikající pro výrobu džemu, želé nebo ovocné šťávy. Najdeme v ní i vitamíny B a E, draslík, vápník, železo a zinek. Připisují jí i protizánětlivý účinek a účinek na posílení kostí.

 

Mnoho způsobů použití: kdoule

 

I kdoule dozrává pozdě, od září do konce října, v závislosti na druhu. Naše babičky ji nechali dozrávat na skříních, kde i příjemně voněla, protože má nádhernou, silnou vůni, ale příjemně osvěžující je i její zářivě žlutá barva.

 

Je skutečnou zásobárnou vitamínů a má mimořádně vysoký obsah vitamínu C. Je bohatá na pektin, proto příznivě působí na trávení. Používá se i do krémů, je účinná na popraskanou pokožku a zlatou žílu.

 

Konzervárenský průmysl ji miluje, dá se použít různými způsoby. I my si z ní umíme udělat různé lahůdky. Jaké? Pravděpodobně i vy hned řeknete: kdoulový sýr! Ten je opravdu nejoblíbenější, ale toto ovoce dokáže nabídnout mnohem víc: dá se z něj udělat džem, kompot, zavařeniny, huspenina nebo i polévka. Můžete ji upéct, což může být božská pochoutka místo nezdravých zákusků. Pouze odstraňte stopku, rozřízněte na polovinu, nebo nakrájejte na plátky, podlijte trochou vody a pečte přibližně 2 hodiny, dokud nezměkne. Můžete posypat skořicí a jíst s ořechy nebo semínky.

 

"Potrava Bohů": kaki

 

Vědecký název ve skutečnosti znamená "potrava bohů", právem. Pochází z Asie, ale dá se vypěstovat i v našich zeměpisných šířkách. Nejenom oranžové plody připomínající rajčata, ale i samotný strom je skutečně dekorativní. Jeho chuť připomíná chuť meruněk. Sklizeň začíná na konci podzimu, toto ovoce také dozrává po sklizni, pouze ve zralém stavu ztrácí vysoký obsah kyseliny tříslové, kdy získá sladkou chuť jako med. Pokud ho kupujete už zralé, skladujte ho už pouze několik dnů v ledničce. Je velmi bohaté na vitamíny, minerální látky, v Japonsku a Číně se používá jako lék na různá onemocnění. Můžete ho konzumovat v syrovém stavu, uvařit z něj vynikající džem, osvěží i zákusky, ale je výbornou surovinou i do koktejlů. Fantasticky chutná i jako sušené ovoce

 

Zdravá pochoutka: oříšky

 

Sice se od dosud zmíněného ovoce liší, přesto se však vyplatí zmínit několika slovy i oříšky, které jsou vynikající pochoutkou. Nemluvíme o oblíbených arašídech, ale o klasických lískových oříšcích, jinak nazývaných líska turecká. Ať už o tom víme nebo ne, velmi často ji konzumujeme jako jednu ze složek v sladkostech, zákuscích, čokoládě, ale samotnou, v syrovém stavu, už méně.

 

Přesto bychom si z ní občas měli dát alespoň hrst. S množstvím si dejme pozor, protože má velmi vysokou kalorickou hodnotu, obsahuje hodně bílkovin a mastných kyselin. Většina těchto mastných kyselin je nenasycených, proto konzumace těchto oříšků příznivě působí na oběhovou soustavu. Významný je i obsah vitamínů a minerálních látek. Její listy se sbírají jako léčivá rostlina. S oblibou ji používá potravinářský a farmaceutický průmysl, ale miluje ji i kosmetický průmysl. Olej z lískových oříšků se výborně hodí do salátů, zákusků, ale při vnějším použití má schopnost regenerovat pokožku a stahovat póry.

 

Jezte a vychutnávejte si zimní dary přírody, bez obav vyzkoušejte i nové chutě!?



Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s Vašimi známými, aby si ho mohli přečíst i oni.

Připomínky

Pro přidání komentáře musíte být přihlášení!



Ceníme si Vaši věrnost!

Období slev v procentech skončilo, protože chceme, abyste jako člen Manna klubu získali nenapodobitelnou péči a ještě více výhod. Manna klub jsme vytvořili právě proto, aby byly nabídky, které jsou pro Vás připraveny, co nejpřehlednější.

Zjistěte více