5 odstrašujících faktů, které o palmovém oleji určitě nevíte
5 odstrašujících faktů, které o palmovém oleji určitě nevíte

5 odstrašujících faktů, které o palmovém oleji určitě nevíte



Věděli jste, že se s palmovým olejem dostáváme každý den do styku ve svých kosmetických přípravcích a mnoha dalších produktech?

Je to látka, která se vyrábí za cenu velké devastace životního prostředí a způsobuje nesmírné utrpení. Přečtěte si pět zarážejících faktů, které když budete znát, určitě už si nikdy nekoupíte produkty s obsahem palmového oleje.


  1. Zaplavil svět
Palmový olej je v průmyslové výrobě velmi vyhledávaný, protože jeho výroba je velmi výnosná a levná. Navíc je tepelně stabilní, trvalý a při pokojové teplotě je krémové konzistence, snadno se roztírá, a proto se s oblibou používá místo hydrogenovaných tuků. Je nejčastější přídavnou látkou v hotových potravinářských výrobcích a krémech do sendvičů. Díky těmto vlastnostem je palmový olej nejvíce pěstovaným rostlinným olejem na světě.


Jeden hektar palmy olejné dává přibližně 3,7 tuny oleje. Aby byla potřeba celého světa uspokojena, je třeba 14 milionů hektarů plochy. Tyto oblasti však nemohou být dlouho k pěstování využívány, protože se jejich zásoba živin rychle vyčerpá. Proto je třeba ročně vypálit další pralesy, čím se snižují a dělí lesy, které jsou domovem nejrůznějších, volně žijících živočichů na světě. Pokud se nad tím zamyslíte, zjistíte, že nákupem každého produktu s obsahem palmového oleje přispíváte k úhynu živočichů, a proto můžete udělat pouze to, že se palmovému oleji zdaleka vyhnete.

  1. Palmový olej může škodit zdraví

V květnu 2016 zveřejnil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zprávu, podle které vznikají při zpracování rostlinných olejů rakovinotvorné látky. Podle výzkumů palmový olej zahřátý na více než 200 °C obsahuje karcinogenní, tedy rakovinotvorné sloučeniny, a proto může být jeho konzumace škodlivá i na zdraví.

Po vstupu do supermarketu víte možná o jednom - dvou produktech, které obsahují palmový olej: můžete ho najít i v arašídových krémech, sušenkách, margarínech, dezertech, slaných pochoutkách, čokoládě a dokonce i v dětské a kojenecké výživě. Možná netušíte, že se palmový olej používá při výrobě sprchových gelů, šamponů, krémů, tělového mléka a make-upu a dokonce se s přidáním palmového oleje vyrábí i většina přírodních kosmetických přípravků. Dobrou zprávou však je, že tato surovina se nenachází ani v jedné Manně!

Vždy sledujte složení výrobku a to, co se dostane do vašeho nákupního košíku. Možná bude nakupování ze začátku trvat déle, ale časem si zvyknete! Rozhodnutí je ve vašich rukou. Musíte však vědět, že bez deštných pralesů, které jsou největšími plícemi Země, ani my nejsme schopni přežití. Proces globálního oteplování začal a bez džunglí, které nejvíce čistí a filtrují naše ovzduší, nebudeme mít šanci na přežití.

  1. Ve výrobcích se skrývá pod různými názvy
Věděli jste, že palmový olej se ukrývá ve výrobcích pod různými názvy a že existuje více než 200 názvů, kterými se označují složky na bázi palmového oleje? Zde naleznete seznam nejčastějších názvů, pod kterými se ukrývá palmový olej mezi složkami daného produktu!

Manny jsou 100% bez palmového oleje, čehož zárukou je i logo Palmoil Free, které naleznete na obalech našich výrobků.

  1. Přispívá ke globálnímu oteplování
Vypalování lesů, samozřejmě neohrožuje pouze životy orangutanů.
Jejich ničení má vliv i na budoucnost lidstva. Protože se při vypalování lesů uvolňuje velké množství oxidu uhličitého a v ohrožení nejsou pouze orangutani, ale i lidé. To je také jednou z hlavních příčin globálního oteplování. Navíc se ničením pralesů stále zmenšují i „plíce” Země.

  1. Denně zahyne 6-12 orangutanů
Informace o poměru uhynulých orangutanů jsou šokující. Tato zvířata ztratila za posledních dvacet let 90 % svého životního prostoru a podle některých výzkumů zahyne denně 6-12 kusů zvířat. Zamysleme se nad tím, že genetický základ orangutanů se v 97 % shoduje s lidským, a proto jsou našimi nejbližšími příbuznými. V Indonéském jazyce znamená orangutan „člověk džungle“.

V roce 2015 jsem měla možnost osobně se setkat s Jane Goodallovou, jednou z nejvýznamnějších osobností, která zkoumá primáty. Byla pro mě skutečnou inspirací, protože Jane celý svůj život zasvětila výzkumu šimpanzů a ochraně životního prostředí. Ještě i dnes dokážu z tohoto setkání nabrat síly, protože mě ujistila v tom, že i jeden člověk může dosáhnout obrovské výsledky, pokud je ochoten pro to něco udělat, Jsem hrdá na to, že naší kampaní o uvědomělém životě bez palmového oleje a orangutanovými Mannami limitované edice jsme mohli podpořit práci Institutu Jane Goodallové.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s Vašimi známými, aby si ho mohli přečíst i oni.

Připomínky

Pro přidání komentáře musíte být přihlášení!



Ceníme si Vaši věrnost!

Období slev v procentech skončilo, protože chceme, abyste jako člen Manna klubu získali nenapodobitelnou péči a ještě více výhod. Manna klub jsme vytvořili právě proto, aby byly nabídky, které jsou pro Vás připraveny, co nejpřehlednější.

Zjistěte více