5 argumentů, kvůli kterým se vyplatí být veganem
5 argumentů, kvůli kterým se vyplatí být veganem

5 argumentů, kvůli kterým se vyplatí být veganemProč se vám vyplatí být veganem? Posbírala jsem pro vás 5 nejdůležitějších argumentů, kvůli kterým se vám vyplatí zamyslet se nad tím, abyste přešli na veganský způsob života. Samozřejmě, nic není povinné, rozhodnutí je vašich rukou!

Mnozí se mě ptáte, co nás přivedlo k tomu, abychom se stali veganskými a proč na toto téma hovoříme stále častěji. Veganství se skutečně stalo naší srdeční záležitostí, jeho důvody bych mohla jmenovat celé dny, ale nyní jsem pro vás posbírala 5 nejdůležitějších argumentů v jeho prospěch. Samozřejmě nemusíte ve svém životě udělat drastické změny, jenom bych chtěla, abyste si níže uvedené argumenty promysleli, protože řeč je o velmi všestranném a důležitém tématu.

Zvířata mají duši

Bohužel, byli jsme učení tak, abychom na zvířata hleděli jako na potravu, co nic nepotvrzuje lépe, než pojmenování „hospodářské” zvíře, které používají na pojmenování zvířat chovaných ke konzumaci. Problémem toho je, že neexistuje „hospodářské” zvíře a domácí mazlíček. Všechna zvířata cítí stejně, mají svůj duševní svět a jsou schopna cítit radost, smutek a bolest stejně tak, jako my, lidé. Věřím, že každé zvíře má právo na šťastný a důstojný život a na to, aby nemuselo zemřít násilnou smrtí. Kvůli tomu je pro mě veganství nejenom životním stylem, ale etickou otázkou a filozofií.

Může poskytnout plnohodnotnou výživu

Možná to bude znít překvapivě, ale vyvážená veganská strava může snadno zajistit všechny potřebné vitaminy a minerální látky, které organismus potřebuje. Pokud si svůj jídelníček sestavíte promyšleně a zohledníte všechny aspekty, potom nebudete nezbytně potřebovat, abyste konzumovali potraviny živočišného původu. Samozřejmě, když začnete jakoukoliv dietu - včetně veganské - určitě konzultujte se svým lékařem a vyžádejte si jeho radu, protože právě on nejlépe pozná váš zdravotní stav.

Zmírňuje globální hladovění

Představte si, kolik vody a potravy chovaná zvířata vyžadují. Dát jim značnou část produkce obilnin Země znamená obrovské plýtvání přírodními zdroji. Faktem je, že masné výrobky si vyžadují mnohem více půdy a vody, než rostliny pěstované k přímé lidské konzumaci. Bohužel, chov zvířat vyžadující velké množství vody způsobuje největší problémy těm komunitám, které už i tak trápí nedostatek vody. Lidé hladovějí na několika místech Země, přičemž jinde se zbytečně používá několik tisíc hektarů rostlin za účelem chovu zvířat.

Omezuje znečišťování životního prostředí

Veganský životní styl dokáže zmírnit i klimatické změny. Krávy a jiní přežvýkavci vylučují plyny, které způsobují skleníkový efekt, čím ve značné míře přispívají ke klimatickým změnám. Řeč je o metanu a oxidu dusném a bohužel, tyto emise není možné snížit ani tím, že se zvířata chovají v humánnějších podmínkách. Dokonce zvířata chovaná na pastvinách produkují těchto škodlivých plynů čtyřikrát víc, než zvířata žijící uzavřeně. Protože zvířata chovaná na pastvinách konzumují přirozenou stravu, tedy trávu a ne obilí, rostou mnohem pomaleji, a proto hmotnost potřebnou k porážce získají mnohem později, čím vyloučí i mnohem více škodlivých plynů. Nemluvě o tom, že léky a antibiotika používaná u hospodářských zvířat se vrátí do orné půdy a do vody, čím je znečistí. Je třeba se zamyslet nad tím, kam se dostane ostatní „odpad“, který vznikne při chovu zvířat a obsahuje bakterie, zbytky živočichů, exkrementy a chemikálie.

Znamená více milující svět

Veganský životní styl znamená lásku a úctu nejenom vůči zvířatům, ale i vůči sobě samotnému. Pokud jiným druhům nezpůsobujeme utrpení, potom se budeme chovat lépe i ke svému druhu. Tady v Manně se veganství neprojevuje pouze tím, že každý náš produkt se skládá pouze z rostlinných složek, ale i tím, že každá Manna je zcela bez testů na zvířatech. Pokud se rozhodnete pro Mannu, „poděkují“ vám za to nejenom živočichové, ale společně s nimi i celá příroda.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s Vašimi známými, aby si ho mohli přečíst i oni.

Připomínky

Pro přidání komentáře musíte být přihlášení! Zde se můžete přihlásit

Ceníme si Vaši věrnost!

Období slev v procentech skončilo, protože chceme, abyste jako člen Manna klubu získali nenapodobitelnou péči a ještě více výhod. Manna klub jsme vytvořili právě proto, aby byly nabídky, které jsou pro Vás připraveny, co nejpřehlednější.

Zjistěte více