Antibakteriální mýdla – jak účinkují a na co jsou dobré?


Antibakteriální mýdla patří do skupiny prostředků s čistícím účinkem, které obsahují nějakou látku účinnou antibakteriální (ničící bakterie), nejčastěji triclosan.


Když si kupujeme antibakteriální mýdlo, tak většinou s přesvědčením, že po jeho použití budeme lépe chránění před infekcemi, účinněji se ochráníme v období nachlazení v chřipkovém období, že?



Bohužel pravda je úplně opačná


Použitím antibakteriálních přípravků neochráníte lépe svoje zdraví!

Faktem je , že antibakteriální složky účinněji ničí bakterie, ale problém je v tom, že si mezi nimi nevybírají- a jednoduše - nebude nás mít co ochránit před přežívajícími škodlivými bakteriemi.

Tyto mýdla a sprchové gély narušují přirozenou ochrannou vrstvu pokožky, poskytují tak výživnou půdu pro bakterie , které jsou odolné vůči látkám ničícím bakterie. Kromě toho nebyla zveřejněná žádná vědecká studie, která by potvrdila , že čistící a mycí prostředky používané v domácnostech by předešly infekčním onemocněním.

Další výzkumy však dokazují, že triclosan při sloučení s jinými chemickými látkami (např. s chlórem nacházejícím se ve vodě) může vytvořit sloučeniny dioxinového typu a chloroform, které také patří mezi nebezpečné látky. Můžou způsobit alergie a v horším případě i rakovinu (American Chemical Society Journal Environmental Science & Technology). Podrobnější informace najdete níže.

Triclosan vyvinula švýcarská chemická firma Ciba v 60 –tých letech 20. st. Triclosan se pomalu dostal i k výrobcům čistících prostředků pro domácnost, kteří začali prodávať výrobky s touto antibakteriální složkou. Od té doby slyšíme, že když se budeme umývat těmito výrobky, budeme lépe chráněni před různymi infekcemi. Triclosan je syntetická konzervační látka, která se díky své schopnosti ničit bakterie a houby nachází v různých výrobcích kosmetického průmyslu jako jsou mýdla, sprchové gély, dezodoranty, tělové mléka a zubní pasty. Narušením přirozené ochranné vrstvy pokožky můžou způsobovat alergie, triclosan nacházející se v zubní pastě může narušit i zdravou ústní mikroflóru: po spolknutí může zničit prospěšné bakterie ve střevech a může poškodit játra. Dokáže vyvolat hormonální změny a přispět ke vzniku rakoviny prsu. Evropská Unie zařadila triclosan do kategorie látek, které znečisťují životní prostředí. Biologicky je těžko rozložitelný, je jedovatý pro živé vody a pro ryby. Když se triclosan dostane do vod, řek, působením UV-záření můžou z něho vzniknout lehce jedovaté dioxiny. Dohromady s vodou ošetřenou chlórem ve vodách řek se už proměňuje na více nebezpečnější látku jako lehce jedovatý dioxin a na konci tohoto procesu antibakteriální mýdlo a zubní pasta znečistí životní prostředí velmi nebezpečným typem dioxinů, které jsou mimořádně škodlivé pro organismy žijící ve vodě a můžou způsobit trvalé škody v tekoucích vodách.

Triclosan je tolik rozšířený, že jeho přítomnost je prokazatelná v krvi, moči a dokonce i v mateřském mléku. Těm, kteří používají tyto produkty, se triclosan postupně čím dále více ukládá v organismu; no týká se i těch lidí, kteří tyto produkty nepoužívají. Jako „zajímavost“ třeba vzpomenout, že Evropská Komise zakázala používání triclosanu ničícího bakterie při výrobě umělohmotných předmětů, ktoré jsou v kontaktu s potravinami. Zákaz je platný od podzimu a předměty obsahující triclosan je možné zužitkovat do listopadu 2011. V kosmetických výrobcích je jeho využití stále povolené…

Triklokarbán je také antibakteriální látka, strukturou a funkcí podobná triclosanu. Zatímco triclosan má široké uplatnění, triklokarban najdete hlavně v mýdlách.

Podle mikrobiologa Dr. Stuarta Levyho jsou antibakteriální čistící prostředky vhodné jenom do těch domácností, kde se nacházejí vážně nemocní lidé a proto mají slabou imunitu (Conference on Emerging Infectious Diseases in Atlanta, Georgia, 2000). V závorce: triclosan a jiné antibakteriální látky potřebují určitý čas na to, aby vyvinuli svůj účinek. Například když si umýváme ruce, museli bychom ho nechat působit alespoň dvě minuty, abychom dosáhli dezinfekční účinek. Když si to shrneme, můžeme dospět k závěru, že použití antibakteriálních čistících prostředků v domácnosti je úplně zbytečné, ba dokonce způsobuje více škody než užitku, či už vzhledem na naše zdraví nebo na životní prostředí. Vysloveně se nedoporučuje koupat miminka v takových prostředcích, protože oslabují jejich imunitní systém a jeho vznik je rozhodující v prvních letech života. Nejjednodušším způsobem prevence proti onemocněním a infekcím je důkladné umývání rukou, ke kterému postačí mýdlo a tekoucí teplá voda.

Přejeme Vám pěkný den bez chemikálií!



Andrea Vargová
Mýdlová víla