Sodium Laureth Sulfate/Sodium Lauryl Sulfate - Jedy lehounké jako pěna

Patří mezi nejnebezpečnější, protože se používá velmi často a ve velkých množstvích, je možné tvrdit, že ho můžeme najít v produktech určených pro každou věkovou skupinu.

Je to ta chemikálie, se kterou byste se určitě setkali na etiketě svého sprchového gelu nebo šamponu, když byste se nyní ze zvědavosti na ně podívali. Tato levná, drsná „mycí látka” se velmi často používá ve sprchových gelech, šamponech, tekutých mýdlech, pleťových vodách, pěnách do koupele, protože od ní pění tak bohatě; jsou to povrchově aktivní mycí a čistící látky.

Na některých výrobcích jste se mohli setkat s označením „SLS-free“, co znamená, že určití výrobci už uznají, že kupující jsou stále uvědomělejší, stále více lidí se distancuje od kosmetických přípravků plných přísad. Začínají to uznávat, ale bohužel ne všichni: mnozí jsou k nim velmi oddaní. Proč ji brání zuby-nehty, snad proto, že je tak levná?...

Nadarmo je výrobek ručně vyrobený, když se v něm nachází SLES, neprospívá pleti ani v případě, že je do něho přidané velké množství kakaového másla...

Výrobek, který obsahuje SLS nebo SLES, je většinou obohacen syntetickými vůněmi, barvami a konzervačními látkami. A kdo by dokázal rozpoznat, která z množství chemikálií způsobila ekzém nebo vysušení pokožky?

Když si prohlédnete etiketu, většinou je ve složení (Ingredients) druhou v pořadí (nebo někde mezi prvními), hned za vodou (Aqua). To znamená, že daný přípravek obsahuje kromě vody nejvíce právě této syntetické látky. Jenom proto, aby sprchový gel bohatě pěnil...

Za bohatou pěnu však musíte zaplatit vysokou cenu!

Nespočetné množství pokusů dokázalo, že tato chemikálie ve velké míře zvyšuje dehydrataci přes pokožku, z čeho se Vaše pokožka stane suchou a napjatou a takto nedokáže celkem plnit svoji funkci. To vede k různým iritacím pokožky a ve velké míře k jejímu stárnutí. Téměř zničí její obranný mechanismus, aby se tak všelico jiné bez překážek dostalo do pokožky. Kromě toho může iritovat oči, vlasovou pokožku, způsobuje vypadávání vlasů, vyrážky a jiné alergické reakce.

Bohužel, po lehkém proniknutí přes pokožku se zabuduje do organismu: do mozku, srdce, plic, do jater a po delší době pravděpodobně způsobuje zdravotní těžkosti. Měli bychom se obzvlášť vyhýbat jejímu vniknutí do očí.

SLS používají i v klinických testech: dráždí s ní kůži pokusných zvířat a pokožku lidí (ano, čtete správně, je to silně dráždivá chemikálie), potom testují léčivé účinky různých krémů na takto podrážděné pokožce. Kdyby nebyla pokožka podrážděná, nebyli by potřebné ani tyto krémy.

Z těchto dvou sloučenin je více iritující Laurylsíran sodný (SLS). Přesto je Laurethsulfát sodný (SLES) mnohem zákeřnější: k tomu, aby se tato chemikálie stala “jemnou” a “měkkou”, musí projít přes určitý proces. Není to nic jiné, jako etoxylace. Pamatujete si? 1,4- dioxan, znovu ho připomínáme!

Při etoxylaci se používá látka etylen-oxid , který je rakovinotvorný. Vedlejším produktem etoxylace může být 1,4- dioxan, který se dostane spolu s látkou SLES do sprchového gelu, šamponu atd... a o kterém se ani nedozvíme, neboť není vyznačený na etiketě.

Ve složení nenajdete tuto látku pod uvedeným jménem, ale když uvidíte ingredience s koncovkami -eth (myreth, oleth, laureth, ceteareth) a -oxynol na etiketě, mějte na paměti, že mohou obsahovat 1,4- dioxan (většinou pěnotvorné, emulgační látky a rozpouštědla).

Přesto se používání Laurethsulfátu sodného (SLES) a Laurylsíranu sodného (SLS) pokládá za bezpečné (faktem je, že se nedokázala jejich rakovinotvornost) a mohou se používat bez limitací – do takové míry, že až 90% pěnivých výrobků obsahuje některý z nich.

Po tom všem se zdá nejméně děsivým to, že je většinou vylučují z ropy, že?

Co jiného Vám mohu popřát na závěr, jako pěkný den bez pěny z chemikálií!

Andrea Vargová
Mýdlová víla