Z odpadu hodnoty: takto se recykluje odpad z oceánů
z odpadu hodnoty: takto se recykluje odpad z oceánů

Z odpadu hodnoty: takto se recykluje odpad z oceánůPět miliard plastového odpadu. To není vtip. Odhaduje se, že v moři kvůli lidské lhostejnosti a nezodpovědnosti plave tak velké množství odpadu. Naštěstí stále víc lidí proti tomu zkouší něco udělat, nejenom firmy, ale i fyzické osoby. Množství kreativních nápadů je nekonečné. Podívejme se na některé z nich!

Určitě jste i vy viděli šokující fotografie o tuleních, želvách nebo velrybách, které v přímém slova smyslu zabil odpad v moři. Nešťastná zvířata se zamotají do fólií, spolknou nebo se udusí plastovými sáčky. Pokud nyní přemýšlíte o tom, že problém znečištění oceánů je vzdáleným problémem, který se vás netýká, potom si vzpomeňte na to, že planeta Země tvoří jeden velký celek. Co je špatné pro oceány, je špatné i pro nás. Pokud ne z jiných důvodů, tak kvůli toxickým látkám, které se uvolní do vody a které se vlivem deště vrátí zpět do orné půdy a nakonec na váš stůl.

Odpad plovoucí na povrchu vody a v hloubce oceánu má dlouhou dobu rozkladu, a proto může znečišťovat vodu i několik set let. Například plastová láhev hozená do vody se rozkládá 450 let, plastové sáčky přibližně stejně dlouho. Znečištění už dosáhlo takových rozměrů, že plovoucí odpad tvoří ostrovy, ten největší, který se nachází v Tichém oceánu, je vidět i z vesmíru. Bohužel, pokud se znečištění oceánů konkrétního živočicha naoko netýká, to ještě neznamená, že kvůli tomu netrpí. Ve stále více uhynulých tělech zvířat nacházejí biologové menší a větší kousky plastů, z čeho se dá předpokládat, že dané zvíře během svého života kvůli nestráveným látkám velmi trpělo. Mořský odpad se však netýká pouze mořských živočichů. Kvůli složitosti potravinového řetězce se často nachází odpad pocházející z oceánů i v tělech živočichů žijících na pevnině.

Situace se však dá zlepšit, místo zoufalství se raději podívejme na inovativní nápady, kterými se firmy zapojily do boje proti znečišťování! Nejdůležitější je sbírání smetí. Stále více živnostníků a velkých firem organizuje akce, a dokonce se už zrodilo i mnoho vynálezů na to, jak by se dalo oceány zbavit nečistot. Přes filtr podobný hřebenu, který se ponoří pod vodu, po plovoucí bariéru uzřelo světlo světa velké množství dobře fungujících řešení.

Z nasbíraného odpadu se vyrábí neskutečně kreativní věci: například jedna světová značka přišla na trh se sportovní obuví vyrobenou z oceánského odpadu. Vrchní část speciální boty se téměř na 100% vyrobila z plastového odpadu plovoucího v oceánech a z ilegálních rybářských sítí. Další módní značka zase vyrobila z mořského odpadu džínsy. Z plastových třísek se komplikovanou metodou vyrobila „příze”, která byla základem kalhot. Stále více lidí v módním průmyslu věnuje tomuto druhu recyklace pozornost. Pěknou iniciativou jsou například plavky vyrobené z oceánského odpadu, ve kterých můžete skočit do moře pravděpodobně s úplně čistým svědomím.

Kromě módního průmyslu si například mnozí staví z moře domy. Z mořského odpadu se už vyrobil i vysavač, láhev na čisticí prostředky a dokonce i rám na brýle.

Jak vidíte, existuje mnoho způsobů, jak snížit množství odpadu v oceánech a jak kreativně recyklovat odpad způsobující úhyn zvířat. Nemusíte však žít na břehu oceánu, abyste se mohli do ochrany životního prostředí zapojit. S trochou uvědomělosti můžete chránit své životní prostředí i v případě, že nežijete u moře. Sbírejte odpad selektivně, a pokud uvidíte na ulici smetí, zvedněte ho a hoďte do koše. Ani byste nevěřili, ale hodně můžete udělat i tím, že se vydáte na nákup s textilní taškou, díky čemu nebudete muset kupovat igelitovou. A pokud jste ve své oblíbené kavárně, místo „papírového poháru do ruky“ si vyžádejte nápoj do vlastní termosky. Pro vás je to jenom drobnost, ale pro oceány a v nich žijící miliony druhů živočichů to znamená život!

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s Vašimi známými, aby si ho mohli přečíst i oni.

Připomínky

Pro přidání komentáře musíte být přihlášení! Zde se můžete přihlásit

Ceníme si Vaši věrnost!

Období slev v procentech skončilo, protože chceme, abyste jako člen Manna klubu získali nenapodobitelnou péči a ještě více výhod. Manna klub jsme vytvořili právě proto, aby byly nabídky, které jsou pro Vás připraveny, co nejpřehlednější.

Zjistěte více