Umělohmotné kuličky na večeři?

umělohmotné kuličky na večeři? Zní to nezdravě, že? Velké množství vodních živočichů nemá na výběr, protože čističky odpadních vod nejsou schopny filtrovat mikročástice, které se dostávají do kanalizace.
Co jsou to mikročástice? Můžeme je najít téměř ve sto produktech, které jsou určeny na osobní hygienu, zejména v zubních pastách, peelingech, šamponech a v sprchových gelech. Drobné, barevné umělohmotné kuličky, s průměrem menším než 1milimetr, kterých jsou statisíce v jedné tubě nebo lahvičce. Jejich pomocí si můžeme šetrně vyčistit zuby, nebo odstranit odumřelé buňky z horní vrstvy pokožky. Levné, pohodlné a efektivní řešení, že?

Že se tuny této jedovaté umělé hmoty dostávají do kanalizací na celém světě, odtud do vody a do těl zvířat, které potom konzumují lidé, a i do Vašeho organismu? Že jejich rozklad trvá až jedno století?

Ještě před několika lety to byly pro velké výrobce kosmetiky neexistující problémy. Zatímco v 90 letech za pomoci velké mediální kampaně propagovali prodej svých produktů v recyklovatelných obalech, každým rokem pěkně potichu obohacovali svoje kosmetické přípravky o několik tisíc kubických metrů polyetylenových kuliček.
Jedna organizace ochránců životního prostředí před několika lety otřásla veřejným míněním: bylo zjištěno, že každý rok se dostane z odpadních vod v New Yorku do okolních přírodních vod až 19 tun mikročástic.
Díky tomuto výzkumu přijali více než před rokem státní zákonodárci zákon, který jako první na světě zakazuje prodej těchto výrobků, škodících zdraví a životnímu prostředí.

Vzor státu New York následovalo zatím 8 spolkových států USA a v mnoha státech světa se dostal zákaz mikročástic na program dne.

Před několika dny zakázali v Kalifornii produkty obsahující mikročástice, a zákaz dokonce rozšířili i na používání rozložitelných umělých hmot v kosmetice. Proti tomuto rozhodnutí protestovalo hned několik zástupců kosmetického průmyslu- přestože existuje několik přírodních rostlinných alternativ mikročástic: v dnešní době se vyrábějí mikročástice které jsou šetrné k přírodě z ananasu, manga a také z hub.

Jaká je situace v Evropě?

Rakousko, Holandsko, Belgie a Švédsko byly minulý rok v prosinci iniciátori zákazu kosmetických výrobků, které obsahují mikročástice na území Evropské unie, ale do dnešního dne nebylo toto usnesení přijato.
Část největších světových výrobců kosmetiky se v roce 2013 dobrovolně zavázala, že do konce tohoto roku zruší s konečnou platností výrobu těchto produktů, jiní požadovali další dva roky na dokončení výroby produktů, které obsahují mikročástice, a postupné odstavení těchto výrobků

Pouze v Německu se každý rok dostane do kanalizace pět set tun polyetylenových kuliček.

Kosmetické firmy se brání tvrzením, že z umělohmotného odpadu, který se dostává do moří, tvoří mikročástice pouze zanedbatelnou část, ani ne 0,01 procenta, a zpochybňují výsledky lékařských výzkumů, podle kterých by byl polyetylen, který se dostává do živých organismů jedovatý.

Zdroj:
http://goo.gl/oXeSIf, http://goo.gl/XrXZxo, http://goo.gl/esE9OM.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s Vašimi známými, aby si ho mohli přečíst i oni.

Připomínky

Pro přidání komentáře musíte být přihlášení! Zde se můžete přihlásit

Ceníme si Vaši věrnost!

Období slev v procentech skončilo, protože chceme, abyste jako člen Manna klubu získali nenapodobitelnou péči a ještě více výhod. Manna klub jsme vytvořili právě proto, aby byly nabídky, které jsou pro Vás připraveny, co nejpřehlednější.

Zjistěte více