Tipy od Mýdlové víly pro vás
Můj příběh s ořechem na praní začal před několika lety, kdy se narodil můj starší syn. Bylo zjištěno, že má alergii na aviváž a prací prostředky. Okamžitě jsem „vyklidila” koupelnu, vyhodila všechny chemikálie a začala prát ořechem na praní. Změna byla šokující.
Co je ořech na praní?
Je dobrou alternativou místo pracích prášků a gelů. Je ekologický a bez jakýchkoliv chemických látek. Je 100% bez chemikálií, biologicky odbouratelný, proto i kompostovatelný. Neobsahuje žádné umělé přídavné látky.
Proč je přírodní?
Ořech na praní je plodem stromu s názvem mýdelník (Sapindus mucorossi) rostoucího v Jižní Indii. V Indii se používá už stovky let. Zralé ořechy se posbírají, vyberou se jádra a na slunci vysuší. Látka zvaná saponin ve skořápce ořechu mírně pění, není schopna efektního pěnění. V pračce není skoro nic vidět, ale saponin i tak dělá svou práci. Použité ořechy můžete bez obav vyhodit do kompostu.
Bohužel v souvislosti s ořechem na praní přetrvává několik mýtů. Nyní si nalijeme čistého vína!
Mýtus 1: „S ořechem na praní se pere mnohem obtížněji, než s klasickým pracím prostředkem. Prací prach jen nasypu, přiliji aviváž a hotovo, na druhou stranu je ořechy třeba počítat, sledovat.”
Není pravda, že by s ním bylo praní komplikovanější, protože všechno závisí jen na změně úhlu pohledu. Měli byste vědět, jakou tvrdost má u vás voda (informace můžete získat od místní vodárenské společnosti). Pokud už to víte, přizpůsobíte tomu množství ořechových skořápek. K tvrdé vodě je třeba o něco více, ale ke zcela jemné vodě postačí 4-6 polovin ořechů. Ořechy je třeba sledovat, aby po každém praní vyschly, protože tak je lze používat mnohem déle. Jednu dávku ořechů můžete použít přibližně 3-4krát. Kolikrát můžete použít jednu dávku závisí také na tom, při jaké teplotě vody perete: při nižší teplotě, 30-40 ºC používejte častěji, při vyšší, 60-90 ºC používejte méně často. Podle mých zkušeností jsou velmi ekonomické, já nejenom, že peru bez chemikálií, což je u mě na prvním místě, ale takto je praní i úspornější, což je už dnes také ke zvážení.
Mýtus 2: „Od ořechu na praní bude prádlo smrdět.”
Není to pravda. Ořech na praní je přírodní ořech, který opravdu nevoní jako aviváž, to byste však ani neměli očekávat, protože cílem je praní bez chemikálií. Samotný ořech má takový účinek, že neutralizuje zápachy. Nepříjemné vůně můžete cítit tehdy, když po praní zůstane prádlo kvůli něčemu déle v pračce. Tehdy rychle zatuchnou, proto ho vyvěste hned jak můžete. Pokud se to kvůli něčemu přece jenom nepovede, potom prádlo raději ještě jednou propláchněte. Když na praní ořechem na praní přecházíte teprve nyní, před jeho použitím si určitě properte pračku 20% octem, protože po praní chemikáliemi zůstane v pračce mnoho usazenin, které mohou způsobit nepříjemné pachy, nemluvě o bakteriích. 2 láhve octa nalijte do bubnu a nádržky na prací prostředek a spusťte program na teplotě 95 ºC. Čištění pračky je ještě účinnější, pokud v polovině programu pračku zastavíte a octovou vodu necháte v bubnu trochu působit.
Mýtus 3: „Ořech na praní nevyčistí skvrny.”
Není to pravda. Má výborný účinek na odstraňování skvrn. Může se vyskytnout znečištění, pro které budete možná potřebovat i jinou pomoc. V tomto případě doporučuji k praní Manna Sodu na praní a/nebo Manna Bělící sůl. Soda na praní je univerzální čisticí prostředek, který můžete bezpečně použít k bílému prádlu, barevné prádlo může vyblednout, proto ji v tomto případě používejte opatrně. Bělící sůl odstraňuje odolné skvrny silou aktivního kyslíku. Její použití je bezpečné pro bílé i barevné prádlo. Pokud se setkáte se skvrnami, které jste nedokázali odstranit praním v pračce, potom prádlo trochu předem namočte ve vodě s bělící solí.
Tipy k použití
1. K ořechům použijte sáčky na praní. Do nich vložte v závislosti na tvrdosti vody 5-8 polovin ořechů, potom přidejte do bubnu mezi prádlo.
2. Místo aviváže použijte ocet. Vhodný je také 10% ocet, ale můžete použít i jablečný ocet. Prádlo bude díky němu měkké a ocet na něm nebude cítit. V litrové láhvi promíchejte ocet a vodu v poměru 1:1 a přidejte několik kapek svého oblíbeného Manna esenciálního oleje (doporučuji levandulový, čajovníkový a citronový). Po uschnutí bohužel prádlo nebude voňavé, ale mají dezinfekční účinek. To nemá příznivý vliv pouze na prádlo, ale zároveň chrání pračku před vodním kamenem a udržuje ji čistou.
3. Těsně po praní vyjměte jeden ořech ze sáčku na praní a prozkoumejte ho: pokud se jeho vnitřek ještě leskne, po stlačení ještě pění, na dotek je trochu „lepkavý“, má mírnou octovou vůni, ještě obsahuje saponin.
4. Můžete si vyrobit i tekutý ořech na praní. Jeho příprava je velmi snadná. Velmi dobře poslouží například při ručním praní.
Budete potřebovat kůru z 35 celých ořechů na praní a 1 litr vody. Kůrky vařte ve vodě 10-15 minut, potom ořech vyjměte. Hotovou směs skladujte v ledničce. Při ručním praní použijte přibližně 0,5-1 dl. Můžete ji použít také při praní v pračce, mytí podlahy, jako běžný čisticí prostředek nebo při koupání psa a kočky.
Vyzkoušeli jste už ořech na praní? Podělte se s námi o své zkušenosti v blogu!
Připomínky
Pro přidání komentáře musíte být přihlášení!