Léčivé rostliny, které by neměly chybět v žádné domácnosti - měsíček lékařský
léčivé rostliny, které by neměly chybět v žádné domácnosti - měsíček lékařský

Léčivé rostliny, které by neměly chybět v žádné domácnosti - měsíček lékařskýMěsíček lékařský - léčivá rostlina, kterou uznává i moderní medicína


Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je rostlina s mnoha účinky, která poskytuje řešení na milion věcí. Léčivé účinky uznává už i západní medicína.

Květ oranžové barvy, který je po celém světě rozšířený, se už několik století používá k léčbě.

Květy se používají k výrobě léčivého krému, čaje, extraktu, tinktury a oleje. Obsahuje následující účinné složky: flavonoidy, seskviterpeny, karotenoidy, kumarin a esenciální oleje. Seskviterpeny a mastné kyseliny měsíčku zjemňují a ošetřují pokožku. Má velmi dobrý vliv na pokožku dospělých a malých dětí. Kromě tinktury se může používat na pokožku novorozenců, protože je velmi jemný.

Na co je dobrý?


Čaj

Jednu polévkovou lžíci sušeného měsíčku zalijte vroucí vodou, nechejte odstát 10-15 minut a sceďte. Z takto připraveného nápoje vypijte 2-4 šálky denně, ale můžete ho použít i jako zábal nebo oplach.

Na co je možné použít měsíček lékařský?

 • Může pomoci v případě trávicích těžkostí
 • Může stimulovat činnost žlučníku
 • Může pomoci při detoxikaci
 • Má mírné močopudné účinky
 • Posiluje imunitní systém a může být velkým přínosem zejména v době různých epidemií
 • Čaj z měsíčku lékařského zmírňuje bolesti v krku a zánět ústní sliznice
 • Může také pomoci překonat nepříjemné příznaky menopauzy

Měsíčkový olej
Tento jednoduchý olej si můžete snadno připravit i doma. Všechno, co budete potřebovat, je 20-25 čerstvých květů měsíčku (nejsou třeba žádné stonky, pouze květy) a tak velké množství za studena lisovaného kvalitního extra panenského olivového oleje (nebo jiného rostlinného oleje lisovaného za studena), aby byly květy úplně ponořeny. Nemusíte udělat nic jiného, než vložit květy do láhve a zalít olejem. Následně tento olej nechejte 6 týdnů zrát na teplém místě. Můžete sledovat, jak se barva oleje neustále mění. Jakmile budou mít pěknou pomerančovou barvu, olej z měsíčku je hotový. Odstraňte z něj květy a uložte ho do dobře uzavíratelné lahvičky (je důležité používat skleněnou lahvičku, ne plastovou). Nevyplatí se připravovat větší množství najednou, pouze tolik, co v dohledné době spotřebujeme; pokud přidáte vitamin E, získáte nejenom extra ošetřující účinek, ale také ho i zakonzervujete.

Na co je měsíčkový olej dobrý?

 • Je účinný v případě léčby menších poranění
 • v případě léčby opruzenin u batolat
 • může se natírat i na lehčí popáleniny.

Z této všestranné rostliny můžete připravit i extrakt s obsahem alkoholu (tinkturu), který může také pomoci v mnoha případech.

Příprava: Budete potřebovat hrst květu měsíčku lékařského. Květiny vložte do skleněné láhve a zalijte 70% lékařským alkoholem. I tato směs musí zrát minimálně 4-6 týdnů. Používejte ji pouze ve zředěném stavu, protože alkohol vysušuje pokožku.

Možnosti použití

 • Je vynikající na opláchnutí menších poranění
 • Je skutečným lékem v případě mastné, aknózní pleti: vodou zředěnou tinkturu nakapejme na vatový tampon a jemně potírejme postiženou oblast pokožky
 • Je velmi účinný v případě štípnutí hmyzem


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s Vašimi známými, aby si ho mohli přečíst i oni.

Připomínky

Pro přidání komentáře musíte být přihlášení! Zde se můžete přihlásit

Ceníme si Vaši věrnost!

Období slev v procentech skončilo, protože chceme, abyste jako člen Manna klubu získali nenapodobitelnou péči a ještě více výhod. Manna klub jsme vytvořili právě proto, aby byly nabídky, které jsou pro Vás připraveny, co nejpřehlednější.

Zjistěte více